1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Сьогдні таке захворювання, як СНІД, відомо в кожному куточку земної кулі. Його справедливо називають великомасштабною епідемією, чумою 20-го і 21-го століть, що реально загрожує людству.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом став щорічною подією і з 1988 року в більшості країн світу відзначається 1 грудня. Це не просто чергова значуща дата в календарі, а день скорботи за мільйонами померлих від невиліковної хвороби. У цей день люди всього світу об’єднуються у прагненні підвищити обізнаність про ВІЛ-інфекції та підтримати в знак солідарності мільйони людей, що живуть з ВІЛ.

У цьому році виповнюється 32 роки з моменту проведення першого Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Це означає 32 роки активних дій і прояву солідарності, боротьби за забезпечення загального доступу до послуг з порятунку життя для лікування і профілактики ВІЛ.

Проте, і через ці 32 роки, СНІД ще не переможений остаточно, адже є люди, які не підозрюють, що мають позитивний ВІЛ-статус. Вони не розпочинають лікування вчасно, а тому не можуть захистити себе, свою сім’ю і своїх партнерів. Якщо людина, яка живе з ВІЛ, не знає свого вірусного навантаження, вона не може бути впевнена в ефективності лікування, не може повноцінно піклуватися про своє здоров’я і зупинити передачу ВІЛ далі. Або ж ВІЛ-негативні люди не оволодівають у повній мірі знаннями, необхідними для того, щоб продовжувати залишатися ВІЛ-негативними.

Об’єднана Програма Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) очолює і надихає світ на досягнення спільної мети: нуль нових ВІЛ-інфекцій, нуль дискримінації і нуль смертей, пов’язаних зі СНІДом.

ЮНЕЙДС об’єднує зусилля 11 організацій ООН: Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітня продовольча програма, Програма розвитку ООН, Фонд ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА), Управління ООН з наркотиків та злочинності, ООН-жінки, Міжнародна організація праці, ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Світового банку – і тісно співпрацює з глобальними та національними партнерами з метою припинення епідемії СНІДу до 2030 року для забезпечення максимальних результатів при здійсненні заходів у відповідь на СНІД.

У цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом ЮНЕЙДС проводить кампанію, яка закликає людей дізнатися про свій ВІЛ-статус і вірусне навантаження (дізнайтеся більше на unaids.org ). Рух проти ВІЛ мобілізувався за останній рік, щоб захистити людей, які живуть з ВІЛ, та інші вразливі групи населення. Саме сила всередині спільнот, натхненна спільною відповідальністю один перед одним, багато в чому сприяла перемогам над ВІЛ.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом 2020 року не буде схожим на інші. COVID-19 загрожує прогресу, якого світ досяг за останні 20 років в області охорони здоров’я і розвитку, включно успіхи у боротьбі з ВІЛ. У відповідь на COVID-19 світ не може зробити ті ж помилки, які він зробив у боротьбі з ВІЛ, коли мільйони людей помирали в очікуванні лікування. Навіть сьогодні більше 12 мільйонів осіб все ще чекають на лікування від ВІЛ, а 1,7 мільйона – заразилися ним в 2019 році, оскільки не змогли отримати доступ до основних послуг.

Наприкінці 2020 року світ перебуває в небезпечному стані і майбутні місяці будуть нелегкими. Сьогодні більше, ніж будь-коли, потрібна сила, щоб протистояти епідеміям ВІЛ та COVID-19 та перемогти їх. Лише глобальна солідарність і спільна відповідальність допоможуть перемогти COVID-19, покласти край епідемії СНІДу та гарантувати право на здоров’я для всіх.

Традиційно активну участь в організації та проведенні заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом взяли викладачі кафедри біології, здоров‘я людини та фізичної реабілітації факультету фізичної культури, спорту та здоров’я людини Бердянського державного педагогічного університету. Проведення інформаційних заходів з профілактики поширення соціально значущих захворювань, в тому числі ВІЛ/СНІД, – одне з пріоритетних напрямків їх діяльності. Викладачі кафедри разом зі здобувачами вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету: майбутніми вчителями біології, здоров’я людини, вчителями-реабілітологами, фізичнимиі терапевтами, ерготерапевтами, провели інформаційні сесії та інформаційно-профілактичну акцію «Твоє життя в твоїх руках».

Головна мета заходів – підвищення знань з проблеми ВІЛ-інфекції. Викладачі звертали увагу на достовірність інформації про ВІЛ – шляхи передачі, методи обстеження, можливості запобігання інфікування і методи профілактики поширення ВІЛ-інфекції.

Також у рамках проведення акції Твоє життя в твоїх руках» викладачі кафедри провели міні-лекції на теми: «Захист себе від ВІЛ», «Вам потрібно це знати!», транслювали відеопрезентації. Працював інтерактивний майданчик «Здоров’я – наше головне багатство», на якому була представлена вікторина в питаннях і відповідях «Що ти знаєш про СНІД?» та було проведено анкетування з профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу, яке показало, що в цілому здобувачі знайомі з цією проблемою, можуть грамотне обґрунтувати свою відповідь з посиланням на джерела інформації.

Усі учасники акції отримали інформаційні буклети: «Що потрібно знати про ВІЛ, СНІД». Такі заходи цікаві і важливі, дають можливість отримати необхідні знання про ВІЛ-інфекції, вчать спростовувати міфи про ВІЛ, що існують в суспільстві, та формують у молоді відповідальну поведінку.

Лілія Томіч,

к. мед. наук, доцент кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації ФФКСЗЛ БДПУ

Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print