ДОТОРКНУВШИСЬ ДО ТВОРЧОЇ СКАРБНИЦІ

До 95-річчя В. О. Сухомлинського

28 вересня 2013 року українському педагогові-гуманісту, творцеві навчально-виховного процесу школи, в центрі якого – дитина як унікальна особистість В. О. Сухомлинському виповнилося б 95 років. До цього ювілею викладачі кафедри педагогіки провели низку заходів, заключним акордом яких стала екскурсія до селища Павлиш Кіровоградської області (див. світлини), де впродовж 22-х років Василь Олександрович очолював загальноосвітню школу.

112 жовтня 2013 року за сприяння директора Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ, професора Людмили Вікторівни Коваль викладачі та студентський актив відвідали Павлиш, щоб збагатити свої знання та вшанувати пам’ять видатного земляка.

Павлиш – невеличке селище, яке загубилося в неозорих степах. На високому пагорбі, край дороги, стоїть будинок з червоної цегли, споруджений у 1910 році для земської школи. Нині – це Павлиська загальноосвітня школа № 1 І–ІІІ ступенів імені В. О. Сухомлинського, у стінах якої знаходиться його педагогічно-меморіальний музей. Вразило те, що музей розташований у головному приміщенні школи (у 1940–1960-х роках тут було 2 класи і зала), поруч з яким квартира, де мешкала родина Сухомлинських, а з іншого боку – школа, наповнена щебетом дитячих голосів. Шкільна садиба, якою ми, як відвідувачі музею, мали змогу походити, сформована та впорядкована за задумом і безпосередньою участю Василя Олександровича. Побувавши в особистому кабінеті, в якому до останніх днів працював неперевершений педагог, пройшовши стежками, де не так давно ступала його нога, вклонившись могилі, відчуваєш, що ти не можеш відступитися від традицій, започаткованих знаним керівником.

2

Ідеї Василя Олександровича широко використовуються в Німеччині, Австралії, США. Показовим є те, що навіть у далекому Китаї в 1998 році створена Всекитайська Асоціація імені В. О. Сухомлинського, а всі праці педагога перекладено китайською мовою. Найважливіші його монографії давно вже стали настільними книгами тисяч вихователів, помічниками педагогів-практиків у розв’язанні багатьох складних питань навчально-виховної роботи. Праці педагога видані 53-ма мовами світу загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. За його ідеями працюють різні навчальні заклади, проводяться щорічно Всеукраїнські педагогічні читання «Василь Сухомлинський і сучасність». В. О. Сухомлинський – автор 48 книг, 500 наукових статей, близько 1500 казок і оповідань для дітей.

Кожен із учасників екскурсії доторкнувся до творчої скарбниці видатного Вчителя, відчув ту атмосферу, в якій він творив, серцем увібрав і поєднав на все життя неповторну красу садиби з пам’яттю про великого сина української землі – Василя Олександровича Сухомлинського.

Викладачі кафедри педагогіки Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ

Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print