ІСТОРІЯ, ОЗБРОЄНА ЛОПАТОЮ

Саме так охарактеризував археологію один з відомих рядянських, російських археологів Артемій Арциховский. Пам’ятають про це гасло й університетські невтомні «шукачі минулого». Через 35 років знову на Бердянщині університетські археологи почали копати кургани. З 23 вересня по 7 жовтня цього року археологічна експедиція БДПУ під керівництвом завідувача навчальної археологічної лабораторії, доцента Валентини Папанової проводила науково-рятувальні розкопки поблизу села Дмитрівка нашого району.

За два тижні студенти, магістранти та випускники соціально-гуманітарного факультету розкопали 2 кургани доби пізньої бронзи. Робота проходила майже в екстремальних умовах: хлопці та дівчата працювали без вихідних з восьмої години ранку аж до пізнього вечора, іноді крапав дощ, найбільше ж дошкуляв штормовий вітер. «Але нам дуже пощастило, – ділиться враженнями Валентина Анатоліївна, – бо ми встигли провести значний обсяг робіт ще до великих дощів.»

Під курганами було розкопано 12 поховань зрубної культури, скіфське та ранньосередньовічне. Зазначимо, що обидва кургани були насипані над похованнями небіжчиків племен зрубної культурно-історичної спільноти, яка була поширена на півдні Східної Європи між Дніпром і Уралом. На наших теренах своїх небіжчиків вони хоронили у прямокутних ямах, скорченими, на лівому боці, головою на схід у супроводі однієї-двох ліпних посудин. Зрідка небіжчиків у нашому регіоні ховали у кам’яних ящиках. У скіфському похованні був знайдений залізний акінак (меч), а у ранньосередньовічного кочовика – три залізних наконечники стріл.

Після розкопок у лабораторії настає відповідальна пора – обробка матеріалу та підготовка наукового звіту до Інституту археології НАНУ.

Археологічна експедиція відбулася завдяки підтримці ректора БДПУ, професора В. Зарви, декана соціально-гуманітарного факультету, професора І. Алєксєєнко та місцевого фермера Л. Клєщєнова.

Катерина Калініченко,

студентка кафедри соціальних комунікацій БДПУ

На фото учасника експедиції Арсенія Голика: найцікавіші моменти з недавніх «розкопувальних» днів


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print