Із 140-річчям звільнення, Болгаріє! Зі святом Баби Марти!

3-го березня 2018 року вся Болгарія і всі болгари у світі, де б вони не жили, відзначають 140-у річницю від звільнення країни від османського рабства, що тривало пʼять століть. У нашому регіоні третиною населення є болгари. Тому урочисті заходи в цей день в Бердянському державному педагогічному університеті стали традицією.

Учора, 1-го березня, в перший день весни, члени студентського болгарського товариства «Таврія» при Культурно-інформаційному центі болгаристики «Кирилиця» підготували незвичайний захід. Спочатку пройшла урочиста частина, відкрита хвилиною мовчання – було вшановано памʼять усіх загиблих під час визвольної війни. Ірина Годлевська та Марія Кальма представили презентацію з відповідними коментарями, в якій зазначалися найвідоміші події в історії болгарського народу цього періоду. Прозвучала «Епопея забутих» Івана Вазова, присвячена переломному моменту тієї війни – битві на вершині гори Шипка.

Згодом студенти перейшли до весняного привітання зі святом Баби Марти. Ця міфологічна бабуся є символом приходу весни, але, як будь-яка жінка, є трохи капризною. Якщо хтось спробує зустрічати її завчасно, вона може розсердитись і позичити у Лютого кілька днів, щоб було холодно – як покарання за недотримання традиції. Такі холодні дні у березні мають назву «позичені». Мабуть і зараз хтось розлютив бабусю і маємо саме такі дні.  

Легенду-вірш про походження мартинічки прочитала Євгенія Курочка. Студенти Аліна Вовк, Юлія Ломова, Микита Брикун, Марина Фірсова та Єлизавета Іовова розповіли про походження свята Баби Марти і про традицію дарувати мартинічки – обереги-браслети, які зроблені з білих і червоних ниток. Іх виготовляють напередодні й тільки з позитивними думками, а 1-го березня повʼязують на ліву руку з побажанням здоровʼя, щастя, щедрого врожаю. Крім того, обдаровані мають загадати бажання й носити цей оберіг протягом місяця, поки не побачать першого лелеку, або ластівку, або, навіть, зозулю. Знявши мартинічку, треба почепити її на віти плодового дерева, яке тільки-но почало цвісти, щоб воно плодоносило у цьому році, а ще й бажання щоб здійснилося.

Із національним святом, Болгаріє, з 140-річчям звільнення!

Честита Баба Марта!

1 2 3

4 5

Марія Кальма,
голова болгарського студентського товариства «Таврія», студентка 3 курсу ФФСК БДПУ

Світлини Олесі Леонової та Марії Іванової,
студенток ФФСК
На світлинах: Ірина Годлевська та Марія Кальма проводять майстер-клас з виготовлення мартиниць; звучить Гімн Болгарії;  даруємо всім мартинічки   

 


Поділитися:

  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Blogger
  • Мой Мир
  • Одноклассники
  • Print
  • RSS
comments powered by HyperComments

Система OrphusЯкщо Ви знайшли помилку на сайті, просимо повідомити про це адміністратору. Виділіть текст з помилкою та натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Enter. Дякуємо!