Із нанотехнологіями – до зірок на небі й на землі

Напередодні дня космонавтики на кафедрах фізики і методики навчання фізики та математики і методики математики зародилася спільна ідея присвятити святкуванню цієї всесвітньої події «Декаду фізико-математичних наук».

Від 3 по 20 квітня викладачі кафедр разом зі студентами проводили для студентів та викладачів університету, школярів і вчителів міста різноманітні за своєю формою заходи фізико-математичного спрямування. Викладачі кафедри фізики і методики навчання доценти А. Лазаренко, В. Білошапка, І. Рогозін, О. Школа, професор Г. Шишкін на чолі з завідувачем кафедри, професором, доктором фізико-математичних наук, Заслуженим діячем науки і техніки України В. Кідаловим  організували: конкурс «Газета на сходах: «Фізмат-жарти» – «Цікаві факти»», наочну демонстрацію найвідоміших цікавих експериментів «Популярна наука: фізичний експериментаріум», семінар-практикум «Розв’язання задач студентської олімпіади з фізики 2017 р.», цикл презентацій «Сучасні напрямки фізичних досліджень», «Брейн-ринг фізичних експериментів», а загальним підсумком тижня стала науково-пізнавальна конференція «Космічні обрії людства»». За цей час здійснено виїзні спеціалізовані профільні тури до навчальних закладів міста, а їх учні навзаєм ставали гостями названих заходів, що проводилися в навчальних аудиторіях і лабораторіях факультету ФФМКТО БДПУ. Учні були захоплені виступами відомих учених і найкращих студентів, бо дізналися багато нового про сучасні напрями фізичних досліджень на прикладах якісно проілюстрованих нанотехнологічних досягнень, у тому числі в космонавтиці. Насіння любові до знань про фізичні явища та технології щедро засіяні нашими співробітниками, будьмо чекати на дружні сходи.

???????????????????????????????

Професор В. Кідалов з доповіддю  «Сучасні напрямки фізичних досліджень»,
Бердянська гімназія №3 «Сузір'я»

???????????????????????????????

Доцент А. Лазаренко з доповіддю «Цікаві задачі з фізики», Бердянська гімназія №3 «Сузір'я»

Разом із викладачами брали активну участь у проведенні заходів і студенти. Так, на науково-пізнавальній конференції «Космічні обрії людства» ними було презентовано 12 наукових доповідей у контексті тематики, серед яких кращими було визнано дослідження Владислава Глазунова, Юлії Отреп’євої, Євгена Кушманова.
 

На цьому підсумковому святі були присутні викладачі та кращі студенти факультету, співробітники науково-дослідного сектору БДПУ, працівники деканату факультету ФФМКТО на чолі з деканом, професором, доктором педагогічних наук Вікторією Жигірь, а також проректор із науково-педагогічної роботи, кандидат філологічних наук, доцент Вікторія Ліпич.

3


 

Для нашого університету ця акція є надзвичайно актуальною, оскільки спеціальність «фізика» є затребуваною у всьому світі. На базі нашого університету вже є кузня майбутніх дослідників та великих винаходів у галузі нанотехнологій. Саме в нас сформовано й виплекано надсучасну нанотехнологічну школу під керівництвом її засновника, ученого зі світовим іменем Валерія Кідалова.

Науково-практичні здобутки Валерія Віталійовича та його учнів і послідовників високо оцінено світовою науковою спільнотою, широко представлено на статусних міжнародних конференціях розвинутих країн. Так, цього року на ім’я науковця надійшла подяка від редакції міжнародного журналу «Journal of Luminescence», де його стаття «Congratulations, your article Photoluminescent and structural properties of GaN thin films obtained by radical-beam gettering epitaxy on porous GaAs» стала однією з найбільш затребуваних: 67 дослідників із всього світу зробили посилання на цю статтю, 673 автори придбали її. Взагалі індекс Хірша – індекс цитування статей проф. В. Кідалова високий і дорівнює 5.

Цікавими для наукової спільноти є публікації аспірантів Валерія Віталійовича, у яких цей індекс дорівнював 2. Так, у центрі уваги науковців перебували інноваційні дослідження А. Дяденчук. Результати проведеного нею практичного експерименту відкривають широкі можливості для світової фізико-технологічної науки та промисловості. Отримані плівки з’єднань досліджуваних елементів у науково-дослідній лабораторії нашого університету мають корисні практичні якості – ці сполуки мають надзвичайно високу стійкість до агресивних середовищних факторів: підвищеної радіації, високих температур тощо, тобто отримані сполуки можна використовувати для виготовлення космічних приладів, вони можуть витримати всі серйозні випробування за умов космосу. Їх використання і в земних умовах дозволяє в декілька десятків разів прискорити роботу оптоелектронних приладів. Цей винахід – технологія отримання наноплівок на поруватих напівпровідниках нового покоління та спільне авторське ідентифікування їх властивостей з боку їх застосування є значним проривом у галузі нанотехнологій та оптоелектроніки для української та світової науки.

Серед інших досягнень молодого співробітника науково-дослідного сектору БДПУ – три перемоги в різних формах наукових змагань, зокрема, у XVI Всеукраїнському конкурсі «Молодь – енергетиці України – 2016», де в номінації «Нетрадиційні відновлювальні джерела енергії» її робота «Поруваті напівпровідники в енергозберігаючих технологіях», виконана під керівництвом проф. В. Кідалова, посіла І місце. Із перемогою молоду вчену та її керівника вітали Міністр енергетики та вугільної промисловості І. Насалик, керівництво ГО «Рада ветеранів праці енергетики», викладачі-науковці НТУУ «КПІ» ім. І. Сікорського. Тому зрозуміло, чому наукові проекти цього структурного підрозділу БДПУ постійно фінансуються МОН України.

Потужний викладацький склад кафедри фізики і методики навчання фізики прищеплює любов студентам до науково-дослідної діяльності, готує талановиту плеяду молодих науковців. І це відбувається не тільки під час лекцій, практичних і лабораторних занять, а й у позанавчальній діяльності. Так, на заняттях «Студентського конструкторського бюро» під керівництвом проф. Г. Шишкіна студенти займаються активною розробкою навчального обладнання для кабінетів фізики ЗОШ та ВНЗ, під керівництвом проф. В. Кідалова гуртківці «Оптоелектроніки» розробляють оптоелектронні прилади, здійснюють наукові дослідження. До речі, членами цього гуртка є і старшокласники міста, які за результатами досліджень щорічно посідають призові місця у конкурсі робіт МАН.

4

Один із моментів процесу напилення студентами напівтонких плівок на вакуумній установці ВУП-5 у науково-дослідній лабораторії

5

Робота з вакуумною технікою у науковій лабораторії: юні дослідники здійснюють контроль за якістю протікання технологічного процессу напилення елементів для отримання наноплівок на поруватих напівпровідниках, слідкують за роботою приладів

Уже стало традицією кожного навчального року участь студентів-фізматівців у предметних олімпіадах університетського, всеукраїнського та міжнародного рівнів. У 2017 році – це змагання за перемогу у II етапі Всеукраїнської студентської олімпіаді з навчальної дисципліни «Фізика» студентів 3 курсу В. Соболь та С. Полторацького. За його результатами переможець Владислав Соболь нагороджений грамотою за оригінальний підхід до розв’язування фізичних задач від імені голови олімпійського журі академіка АПН України, доктора фізико-метематичних наук, завідувача кафедрою загальної та прикладної фізики НПУ імені М. П. Драгоманова М. Шут (фото знизу).

6

Отже, зірки бувають не тільки на небі, але й на Землі, хоча іноді зовсім непримітні, проте як же вони починають яскраво сяяти, якщо поруч з ними є надійні, навчені досвідом наставники, котрі допомагають їм з’явиться на науковому небосхилі.

Напередодні Дня науки бажаємо молодим науковцям, майбутнім фізикам-теоретикам і практикам, не збиватися із вивіреного наукового шляху. Викладачам фізикоматематичних кафедр – реалізації потужного професійного потенціалу, а професору Валерію Кідалову напередодні дня його народження – оригінальних наукових ідей, нескінченного творчого натхнення, вдячних учнів і послідовників, міцного здоров’я, задоволення від життя та простого людського щастя.

Наносполуки Вам у поміч!!!

 

Марина Кідалова,
доцент кафедри психології БДПУ,
психотерапевт, практикуючий психолог
(зі слів доктора фізико-математичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України,
профессора В. Кідалова)

7

 

 

 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print

Один коментар до “Із нанотехнологіями – до зірок на небі й на землі”

  1. Перестаньте уже врать! Сколько можно! 99% вранья!

Коментарі закриті.