Навчальна археологічна лабораторія БДПУ відзвітувалася в столиці

У  2016 році навчальна археологічна лабораторія соціально-гуманітарного факультету університету, яка була створена з ініціативи ректора БДПУ, професора Вікторії Зарви, відсвяткувала своє 5-тиріччя. За цей короткий час проведено чимало досліджень та експедицій в Бердянському, Приморському, та Чернігівському районах Запорізької області. Бердянська археологічна експедиція брала участь у розкопках не лише на території України, а й за її межами (м. Бяла, Болгарія), що свідчить про високий рівень підготовки.

IMG_8625

Перший напрямок роботи лабораторії передбачає археологічні розвідки та розкопки, а другий – підготовку наукових звітів і публікацій по проведеній роботі.

Щорічні наукові звіти (на правах рукопису) надаються до Інституту Археології НАНУ та зберігаються у науковому архіві. Обсяг таких звітів сягає від 30 до 150 сторінок, а подекуди й більше. У 2015 році навчально-археологічна лабораторія завершила розкопки курганного могильника 2701 поблизу с. Дмитрівка та провела 4 розвідки по Бердянському району.

25 Табл 11

Зазвичай, обробка зібраної інформації триває 4-5 місяців. Потрібно провести аналогії, опис і точне датування кожної знахідки. Звіт включає в себе не лише текст, а й креслення, малюнки та фотографії об’єктів та знахідок. Зазначимо, що обробка фотоматеріалу та креслення займає дуже багато часу та терпіння. Також до звіту додаються й польові щоденники, які пишуться під час проведення розкопок чи розвідок. В них фіксується все до найменшої дрібниці,  адже археологічна пам’ятка – це джерело інформації про минуле, яке ми ніколи уже не зможемо відновити. Тому потрібно надати якомога більше інформації перед тим, як пам’ятка знищиться. Втрата кожної з пам’яток рівнозначна втраті частини нашої історичної пам’яті. Саме цим безцінний археологічний предмет, а не кількістю дорогоцінного металу чи навіть художньою бездоганністю. На жаль, друк звітів як і сама поїздка до столиці – за власні кошти.

У кінці березня ц. р. разом зі звітами до Києва було подано документи для отримання відкритих листів від Польового комітету ІА та дозволів від Державної служби охорони культурної спадщини України. Саме ці документи надають нам право на проведення археологічних розвідок і розкопок в поточному році. Також до бібліотеки ІА НАНУ відвезли один з примірників навчального посібника «Нариси з історії та археології Бердянського краю», автори якого – завідувач навчальної археологічної лабораторії В. Папанова, аспірант кафедри історії України А. Голик та студентка ІФСК К. Калініченко.

Хотілося б висловити подяку деканату СГФ, який з розумінням ставився до працівників лабораторії під час роботи над звітами, а також лаборанту навчальної археологічної лабораторії Аліні Гречишкіній та студентці 3 курсу СГФ Варварі Красозовій за допомогу в підготовці звітів та створені польових креслень.

Арсеній Голик,
аспірант кафедри історії України,
старший лаборант навчальної
археологічної лабораторії БДПУ
Світлини з архіву лабораторії 

 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print