Навчальна археологічна лабораторія БДПУ відзвітувалася в столиці

24Вже третій рік на соціально-гуманітарному факультеті Бердянського державного педагогічного університиету працює навчальна археологічна лабораторія, яка була створена з ініціативи ректора БДПУ, професора Вікторії Зарви.

Перший напрямок її роботи передбачає археологічні розвідки та розкопки, а другий – підготовку наукових звітів і публікацій по проведеній роботі; у 2013 році їх було чотири.

Щорічні наукові звіти (на правах рукопису) надаються до Інституту Археології НАНУ та зберігаються у науковому архіві. Обсяг таких звітів сягає, в середньому, від 40 до 180 сторінок, а подекуди й більше.

Звіт включає в себе не тільки текст, а й креслення, малюнки і фотографії об’єктів та знахідок. Зазначимо, що обробка фотоматеріалу займає дуже багато часу та терпіння. До звіту додаються і польові щоденники, які пишуться під час розкопок. В них фіксується все до найменшої дрібниці: культурний шар, знахідки, всі уявні розміри і, навіть, кротовини.

25Зазвичай, обробка зібраної інформації триває багато часу, подекуди й 3-4 місяці. Лабораторія ж має застарілі коп’ютери на яких не завжди може впоратись з обробкою матеріалу вчасно, тому нам часто доводиться працювати над ними допізна вдома, але цього ніхто не бачить. Проте, часто чуємо фрази на кшталт «Чим ви там займаєтесь у своїй лабораторії?». Ці питанні, зазвичай, викликають у нас посмішку.

12 березня ц. р. я вирушив з «торбами» до Києва. Віз не тільки звіти, а й папки з документами для отримання відкритих листів від Польового комітету ІА та дозволів від Державної служби охорони культурної спадщини України. Саме ці документи надають право на проведення археологічних розвідок і розкопок.

Поїздка до столиці — задоволення не з дешевих. Як завжди, нас підтримав наш давній друг і постійний спонсор, голова профкому Віталій Лола, за що ми йому щиро вдячні!

14Вранці, 13 березня, на нас уже чекали у Польовому комітеті АІ. З дев'тої ранку та до чотирнадцятої години дня довелося обійти 5 кабінетів, де в кожному рецензенти прискіпливо перевіряли правильність, точність і відповідність поданої їм на розгляд інформації (креслень, фото, щоденників тощо). Відверто кажучи, були деякі зауваження, але незначні. Можна сказати, що наші звіти прийняли на оцінку «4+» за п’ятитибальною шкалою.

Звіт за результатами археологічної розвідки самостійно мені довелося писати вперше, тому виникали труднощі, але постійна підтримка завідувача навчальної археологічної лабораторії БДПУ Валентини Папанової допомогла мені їх подолати. А також, велика вдячність нашим студентам – Будковій Олені та Гречишкіній Аліні, які допомагали нам з малюнками та кресленнями.

Ще одна приємна новина! Секретар спілки археологів України, кандидат історичних наук Денис Гречко запросив мене на розкопки до своєї експедиції з метою підвищення рівня моїх знань. Дуже сподіваюсь, що стан в нашій країні стабілізується і мені все таки не доведеться відмовлятися, адже не кожен день трапляється така можливість!

Арсеній Голик
аспірант кафедри історії України,
старший лаборант навчальної
археологічної лабораторії БДПУ


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print