Нолан Пітерсон: «Я почну з тієї правди, яку знаю: війна в Україні триває»

Медіаексперт Діана Дуцик 23 березня 2018 року розпочала дводенний тренінг «Журналістика в умовах конфлікту» для студентів факультету філології та соціальних комунікацій та вихованців студії «ЮНПРЕС» на базі кафедри соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету.

Діана Дуцик в журналістській професії більше 20 років, вона працювала редактором низки друкованих мас-медіа, з 2014 по грудень 2017 року була директором ГО «Детектор медіа», кандидат філологічних наук і викладач Могилянської школи журналістики приїхала в Бердянськ поділитися практичним досвідом із майбутніми журналістами з приводу того, як працювати в нових геополітичних умовах 2014 – 2018 рр.

Медіатренер Діана Дуцик розпочала воркшоп з того, що обумовила важливість журналістики як професії серйозної і суспільно-відповідальної, і процитувала міжнародного військового кореспондента «The Daily Signal» та «Newsweek» Нолана Пітерсона, який тривалий час працював, висвітлюючи конфлікт на Донбасі: «…я почну з тієї правди, яку знаю: війна в Україні триває». Власне тема війни і домінувала на воркшопі, адже на сесіях обговорювалися етичні виклики в умовах конфлікту, питання трансформації професійних стандартів в період критичних для країни часів, джерела інформації, принципи роботи з конфліктно-чутливими групами тощо.

На воркшопі обговорювали проблеми, з якими зустрілися журналісти починаючи з 2014 року, коли відбулась анексія Криму і на території України розпочався міжнародний збройний конфлікт за участю Російської Федерації. Медіатренер запропонувала студентам створити перелік викликів, які стоять перед сучасним журналістом. Після цього відбулась дискусія з приводу меж здійснення професійної діяльності військовими кореспондентами. Крім того студенти разом із вихованцями студії «ЮНПРЕС» жваво обговорювали питання урегулювання журналістики в Інтернеті й безпеки використання соціальних мереж. Діана Дуцик зазначила, що інформація чинить сильний вплив на психіку людей, і змінює їхню поведінку. Тому необхідно дивитись і читати такі матеріали, які би не помістили глядача і читача в інформаційну бульбашку (ред. – веб-сайти на кшталт Google та Facebook, вибірково допускають, які повідомлення користувач хотів би бачити, базуючись на даних про користувача і, в результаті, споживачі не отримують матеріали, які не відповідають їхнім очікуванням, фактично ізолюючи їх в інформаційний вакуум).

Учасники на тренінгу аналізували новинні сюжети і фрагменти політичних ток-шоу на приклад використання емоційно-забарвленої лексики і обґрунтовували доцільність вживання специфічної термінології в умовах збройних конфліктів. Медіаексперт підказала студентам і школярам, якими міжнародними документами можна користуватись для уникнення неправильного вживання понять, що стосуються військової тематики. Крім того, на воркшопі учасники аналізували журналістські тексти, заголовки новин, розділяли факти та оцінки в матеріалах, визначали джерело інформації, ідентифікували мову ворожнечі, стереотипне представлення окремих груп населення.

Упродовж усього тренінгу Діана Дуцик ділилася знаннями з приводу того, як краще чинити в суперечливих професійних ситуаціях, заохочувала до прочитання літератури, яка може допомогти сформувати цілісне уявлення про конфлікт в Україні, радила книги Лариси Масенко «Мова радянського тоталітаризму» та Пітера Тейлора «Розмови з терористами».

Наостанок медійний експерт закликала майбутніх журналістів бути відповідальними, пам’ятати про наслідки своїх слів, цінувати людське життя і свободу в собі. Дякуємо пані Дуцик за нові знання із злободенної тематики війни, цікавий досвід, практичні поради і дружню атмосферу, в якій відбувався воркшоп!

Тренінг реалізується в рамках проекту «Навчальна телестудія Бердянського державного педагогічного університету» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

6P2A1188 6P2A1193

6P2A1201 6P2A1222

6P2A1223 6P2A1234

6P2A1236 6P2A1241

6P2A1245 6P2A1246

6P2A1252 6P2A1262

6P2A1266

 

кафедра соціальних комунікацій

факультет філології та соціальних комунікацій

Світлини – доц. Роман Костромицький


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print