Отрута на стінах, або «кому это надо»?

IMG_3020…Час від часу в коридорах корпусів університету з`являться бігборди, чесно кажучи, дивного, якщо не агресивного, характеру. Ці світлини ми зробили в головному та в 5-Б корпусах (кажуть, що й в інших вони також є). Як згодом виявилося, їх повстановлювали аж столичні орендатори із ТОВ «Інтераутдор». Що вони активно та нагло рекламують серед студентів? Просимо уважно перечитати та вдуматися в зміст нижче написаного.

Енергетичні напої та їх шкода

Я, чесно кажучи, не розумію, як можна пити енергетичні напої. Навіть на чисто інтуїтивному рівні розумієш, що це – рідкісна гидота, яка не лише не зарядить енергією, але і навпаки, відбере цю енергію і взагалі позбавить здоров’я при частому вживанні. Проте інтуїція інтуїцією, а розібратися варто, що ж це таке і у чому шкода енергетичних напоїв.

IMG_3019

Шкода енергетичних напоїв: склад “коктейлю бадьорості”. Для початку просто поглянемо на етикетку:

  1. Речовини, тонізуючі нервову систему (синтетичний кофеїн, раст, екстракти гуарани, лимонника, женьшеню і т. д.).

  2. Безпосередні носії енергії – вуглеводи (глюкоза, сахароза).

  3. Елементи – стимулятори обміну речовин (вітаміни групи В, а також подібні до вітамінів речовини (наприклад, таурин).

  4. Ароматизатори, барвники, харчові добавки.

Енергетичні напої: безумовна шкода

Який ефект здатна зробити ця суміш? Суть енергетичних напоїв – дати прилив сил і енергії. Здавалося б, напій свою місію виконує: випивши баночку створюється відчуття, що енергія б’є просто через край. На ділі ж енергетичний напій не додає енергії ні на йоту, а впливає на організм, мобілізуючи внутрішні ресурси, (тобто те, що він, організм, припас собі на майбутнє, що і викликає короткочасний прилив сил. Тобто, як би авансом “вигрібають” нашу енергію. Зараз вам добре, ви веселі і енергійні, але ця енергія взята “в кредит” в організму, і його доведеться віддавати. Якщо випити напій один раз – дія не буде занадто руйнівною і помітною, проте якщо пити їх постійно, організм вичерпає свої запаси і, врешті-решт, ви доб’єтеся зворотного ефекту: замість бадьорості отримаєте перевтому, і на додаток ще ряд неприємних наслідків: прискорене серцебиття, підвищення тиску, безсоння, імпотенція і врешті-решт депресія.

Шкода енергетичних напоїв: група ризику

IMG_3015Хто найчастіше “підсідає” на енергетики? В основному це студенти в період сесії, офісні працівники, аби успішно виконати свою роботу в строк, деякі спортсмени у фітнес клубах, втомлені водії, завсідники нічних клубів – все ті, хто втомився, але повинен відчувати себе повним сил і енергії. Цільова аудиторія – чоловіки 17-24 роки, що вчаться або працюють. Яскрава красива баночка, яка нічим не відрізняється від банки з газованою водою, й “окрилена” реклама привертають увагу дітей і молоді. При цьому, про шкоду енергетичних напоїв в ній нічого не говориться.

А принадитись до таких напоїв дуже легко, наступний крок – коктейлі, до складу яких входить спирт. При цьому поєднання енергетика і алкоголя – дуже небезпечно і може привести до найстрашніших наслідків. Випиваючи баночку енергетика, людина начебто тверезіє, а через деякий час кофеїн посилює дію алкоголю на мозок. Алкоголь і кофеїн мають протилежну дію (один збуджує, другою пригноблює). У результаті серце, в прямому значенні слова, розривається навпіл і, як наслідок, дуже швидко зношується.

Шкода енергетичних напоїв: протипоказання

Як на мене, то саме словосполучення “енергетичний напій” є протипоказанням до його вживання. На думку медиків, енергетики – не більше ніж вітамінізовані замінники кави, тільки набагато небезпечніші для здоров’я. Проте офіційні протипоказання до них такі:

  1. Усі енергетичні напої у своєму складі містять кофеїн або рослинні екстракти, що його містять (на зразок гуарани). Одна стандартна баночка (200 мл) містить від 90 до 150 мг кофеїну. Це рівноцінно 1-2-м чашкам (100 мл) міцної кави. Тому найбільшої шкоди енергетичні напої завдають людям із захворюваннями сердечно-судинної системи. Крім того, кофеїн негативно впливає на шлунково-кишковий тракт і може привести до загострення виразки і гастриту.

  2. Не варто вважати, що енергетичний напій є джерелом вітамінів, навіть якщо вони перераховані в його складі.

  3. Категорично протипоказані такі напої вагітним, дітям і підліткам, людям, хворими на глаукому, які страждають розладами сну, підвищеною збудливістю і чутливістю до кофеїну.

  4. Навіть самі виробники вказують, що норма споживання – не більше за одну банку в день. Проте хто при купівлі згадує про шкоду енергетичних напоїв і виконує цю рекомендацію?

У таких країнах як Нова Зеландія, Австралія енергетичні напої заборонені зовсімі продаж, і виробництво. У Данії, Франції і Норвегії вони продаються тільки через аптеки і вважаються лікарськими засобами. В той же час, у нас будь-які спроби хоч би дещо обмежити продаж таких напоїв в місцях скупчення молоді упирається в непробивну стіну бюрократії. Не думайте, щоб проблема роздута з нічого. У світі регулярно з’являються жертви енергетичних коктейлів. У деяких не витримує серце під час зайняття в тренажерному залі. Але, навіть без особливої фізичної активності, прийом енергодрінків призводить до почастішання пульсу і збільшення артеріального тиску. У місті Пензі два роки тому померла 17 літня дівчина – студентка одного з ВНЗ. Смерть сталася внаслідок кровотечі в підшлункову залозу, яка була викликана надмірним вживанням енергетиків. Енергетичні напої примушують витрачати внутрішні ресурси організму, не даючи йому нічого взамін. Шкода енергетичних напоїв незаперечна в будь-якому вигляді. Краще не пити їх взагалі, тим більше, що вони не є життєво необхідними. Проте якщо ви вже не уявляєте собі життя без баночки, що ”окриляє”намагайтесь обмежувати себе і не пити більше однієї чи два рази на тиждень.

Автор: Олена Підгірна

P. S. Говорячи щирою бердянською мовою,
можна поставити одне запитання: «Кому это надо?».

«Університетське Слово»


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print