«Пакунки вдячності» – солдатам

За кілька днів Пасхи студенти соціально-гуманітарного факультету та викладачі кафедри історії України БДПУ готували черговий подарунок для бійців АТО. Тепер до майстринь приєднались і хлопці, які взяли активну участь у підготовки традиційного пасхального символу – писанки.

Історія писанок сягає в далеке минуле й пов’язана з ритуалом весняного відродження на землі. Перетворювати звичайне яйце на чарівну писанку за старих часів вміли в кожній сім’ї. Хранительки домашнього вогнища повинні були з року в рік «оновлювати світ». Для цієї справи їм, окрім яєць, потрібні були непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нові полотняні серветки, бджолиний віск, свічки, фарби, розламана надвоє кісточка, узята з півнячих грудок. Непочатий вогонь приносив господар сім’ї, а воду господиня брала опівночі з семи джерел. Фарби добували з пелюсток квітів, кори, коріння й листя дерев. Узор майстрині не вигадували, а списували з торішніх писанок. А до предметів, причетних до приготування писанок, ніхто, окрім самої господині, не смів навіть торкатися.

Так писали писанки наші далекі пращури, і ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років. Із часом правила писання пристосувались до нових повсякденних практик. Використовується проста вода та спеціально виготовлений писанок у вигляді невеликої металевої воронки, а фарби беруться як «від Бога, так і від людей».

Окрім писанок до традиційного «Пакунку вдячності» увійдуть солодощі, чай та кава. Сподіваємось, що наші подарунки, хоча б на мить, повернуть наших героїв у світ приємних спогадів із вірою про спокійне та мирне життя!

Анастасія Ковалюк,
студентка соціально-гуманітарного факультету

Світлини з архіву кафедри історії України


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print