Підсумки тижня початкової освіти

Уже традиційно наприкінці квітня кафедра початкової освіти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв організовує Тиждень початкової освіти з метою удосконалення професійної майстерності викладачів та залучення студентів до різних видів творчої діяльності. З 24 по 28 квітня викладачі випускової кафедри зі спеціальності «Початкова освіта» провели відкриті практичні заняття, круглі столи, виховні заходи, творчі лабораторії, обмінювалися досвідом та відкривали секрети успішної професійної діяльності студентам.

24 квітня ц. р.  було проведено захід «Інклюзивна освіта в початковій школі: рівний – рівному» (21-22 групи, викладач – професор Алла Крамаренко), мета якого – закріплення в майбутніх фахівців початкової освіти вміння розробляти індивідуальні навчальні плани та програми для дітей з особливими освітніми потребами на основі визначення їхніх потреб; реалізовувати підходи диференційованого викладання та оцінювання навчальних досягнень та розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

Так, 2016 рік у Запорізькій області було оголошено Роком дитини з особливими потребами та визначено нашу область пілотною зі створення інклюзивного середовища. Відповідно з 1 вересня 2016 року на базі загальноосвітньої школи №13 Бердянська відкрився перший клас з інклюзивною формою навчання, де з трьома учнями (дитина з вадами органів зору, дитина аутист та із затримкою психологічного розвитку) займається вчитель-асистент – випускниця ФППОМ. Відповідно в цьому році студенти мали змогу ознайомитися із структуруванням навчальних програм для молодших школярів з особливими потребами, вивчити педагогічний досвід з диференційованого викладання навчального матеріалу, дослідити труднощі у роботі з такими дітьми та визначити шляхи підвищення ефективності інклюзивного середовища.

Хотілося відзначити, що студентки ФППОМ також працюють асистентами в інклюзивних класах ЗОШ №66 у м. Запоріжжі, в школі із спеціалізованим обладнанням нового покоління. Нами заплановано екскурсію до даного закладу та до гімназії «Престиж» (смт Балабіне) з метою вивчення педагогічного досвіду у роботі з дітьми з особливими потребами.

Серед перспективних напрямків щодо підвищення ефективності впровадження інклюзії в початковій школі визначаємо посилення уваги до позааудиторної роботи з цієї проблеми та включення до робочих планів ФППОМ лабораторних занять з інклюзивної освіти з метою вивчення педагогічного досвіду з інклюзії, а також поповнення фонду навчально-методичних фільмів. 

1 2 3

   Традиційно, другий рік поспіль викладачі кафедри початкової освіти професор Алла Крамаренко та доцент Катерина Степанюк організовують творчу лабораторію майбутнього вчителя початкової школи. Найкращими студентами 3 курсу спеціальності «Початкова освіта» Сокол Вікторією та Жовновською Анною було проведено бінарний урок природознавства у спеціалізованій школі №16 у 3-Б класі.

Це був не звичайний урок, а урок сталого розвитку, тема якого «Вода – найбільша цінність на Землі». Так як у світі постала велика проблема нестачі питної води, необхідно дітей з малечку привчати до раціонального використання природних ресурсів. На уроці було застосовано різні види роботи, як індивідуальна, групова та фронтальна, а також заслуговує на увагу мультимедійна підтримка та застосування анімованих фрагментів під час ознайомлення з новим матеріалом та на етапі закріплення знань. Цікавими для учнів були пазли, у яких майбутні вчителі навмисне «приховали» правила особистої гігієни, пов’язані з використанням води. 

Для формування навичок екологічно доцільної поведінки студентками були проведені досліди, в яких були показані відмінності питної та морської води, учні активно долучилися до обговорення призначення води для людини, а також спостерігали за наслідками використання миючих засобів у побуті. Молодші школярі із захопленням проводили досліди, у процесі аналізу яких отримали багато позитивних вражень та сформували правила поводження з водою та на воді, які допоможуть правильно діяти у повсякденному житті. 

Для майбутніх учителів початкової школи досвід участі у творчій лабораторії безцінний, у процесі підготовки та проведення уроків у реальному навчальному процесі початкової школи під керівництвом досвідчених викладачів  підвищує рівень їх професійної компетентності та мотивує до пошуку нових технологій навчання молодших школярів.

4 5

Яскравим заходом тижня стало проведення творчої майстерні «Паперові квіти – вишукана прикраса інтер'єру». До виготовлення квітів долучилися студенти 2 курсу спеціальності «Початкова освіта» та викладачі випускової кафедри. Організовували творчу діяльність доцент кафедри початкової освіти Катерина Степанюк та студентки 3 курсу Олена Коваленко, Анна Дресвянникова. Лише за дві години студенти навчилися виготовляти декоративні квіти з гофрованого паперу, розширили уявлення про вироби, які можна створити власноруч для дизайну інтер’єру.

У процесі створення паперових троянд студенти відзначили, що квіти з гофрованого паперу є прекрасним та незвичайним декором для святкових заходів, а атмосфера співтворчості викладачів і студентів, кольорові технологічні картки та покрокове інструктування дозволили швидко опанувати цей сучасний вид паперової пластики.

Учасники творчої майстерні працювали із задоволенням та отримали багато позитивних емоцій. Наприкінці усі відчули себе наче у квітнику, в якому не було схожих одна на одну троянд, а кожна віддзеркалювала внутрішній світ свого творця.

9 8

7 6

Цей тиждень видався насиченим і для студентів 4 курсу, саме для них  доцент кафедри початкової освіти Лада Чемоніна організувала та провела майстер-клас «Пісочна терапія як засіб навчання предметів освітньої галузі «Мови і літератури» в початковій школі». Викладач висвітлила, у чому полягає суть пісочної терапії, здійснила стислий екскурс в історію виникнення цієї технології. Особливу увагу на цьому заході було приділено саме формуванню різноманітних компетенцій молодших школярів на уроках мови і літературного читання. Разом із Ладою В’ячеславівною майбутні фахівці практично відпрацьовували побудовані на ігрових ситуаціях стратегії пісочної терапії, які дозволяють зробити процес навчання динамічним і цікавим.

10 11

Для студентів 21 групи доцент Олександра Шиман провела захід «Використання ІКТ в позаурочній діяльності».  

Під час розгляду напрямків використання ІКТ у виховній діяльності було продемонстровано зразки матеріалів у електронному поданні. Окремо було наголошено, що інтеграція ІКТ у виховний процес початкової школи можлива за певних обставин і умов, головна з яких, звичайно, наявність самої техніки в розпорядженні вчителя, вміле поводження із нею та розумне і збалансоване використання.

Не менш цікавим та креативним було відкрите заняття на тему «Стилізація в мистецтві» для студентів 3 курсу, які здобувають додаткову спеціалізацію «Образотворче мистецтво», проведене доцентом кафедри початкової освіти Оленою Малицькою У ході заняття студентів ознайомили з історичними та сучасними аспектами стилю, техніками та прийомами стилізації. Кожен з учасників мав можливість на практиці перевірити свої знання технологічних аспектів стилізування.

Проведення таких нестандартних занять, у яких є можливість творчого самовираження, сприяє розширенню уявлень студентів про сучасну художню культуру та форми художньо-естетичної діяльності, а також формуванню в майбутніх педагогів уявлень про можливості розвитку творчого потенціалу молодших школярів.

12 13,1

Засідання круглого столу «Особливості системи початкової освіти в країнах світу», проведеного доцентом Ларисою Поповою, було спробою аналізу євроінтеграційних процесів в системі початкової мовної освіти. Студенти представили матеріали, у яких виокремлювали спільне та особливе в розвитку початкової освіти Європейських країн, узагальнили позитивний досвід та представили ефективні форми участі українських педагогів у процесах європейської інтеграції.

15 16

Старший викладач Тетяна Володько провела майстер-клас із олійного живопису для учнів 3-Г класу БСШ №16 (учитель Андрєєва І. О.). Майстер клас проходив у 309 аудиторії 5 б корпусу, в якій виставлені творчі наробки студентів, які навчаються за спеціальністю «Початкова освіта» та додатковою спеціалізацією «Образотворче мистецтво». Учні пригадали свої знання з видів образотворчого мистецтва та кольорознавства. Разом підготували фарби на палітрі для написання картини. Тетяна Костянтинівна показала особливості змішування олійних фарб та нанесення їх на полотно. І всі разом діти намалювали картину, яка буде прикрашати класну кімнату та нагадувати про цікаву подорож у мистецтво живопису.

17 18

Під керівництвом викладача кафедри початкової освіти Наталії  Ткачової студенти 3-го курсу спеціальності «Початкова освіта» Вікторія Сокол, Ганна Чулкова та Анна Жовновська в актовій залі БДПУ представили музичну вітальню «Образ матері – вічна тема в мистецтві». У програмі заходу прозвучала музика Людвіга Ван Бетховена (Лунная соната), Франца Шуберта (Ave Marie), Джуліо Каччіні (Ave Marie),  Фридеріка Шопена (експромт-фантазія); прослухали  пісні у виконанні Валерії Кочкіної, Віталія Грачова, Ігоря Чернецького, а також прослухали вірші Віктора Гін, Фріди Полак, Ігоря Мазніна, Володимира Мусієнко. Майбутні вчителі початкової школи із задоволенням сприймали красу мистецтва в музиці, поезії та живопису, що супроводжувалося відео-кліпами. Інтегративний процес створення цілісного і багатовимірного образу, який розкрито було за допомогою різних видів мистецтва,  сприяв повноцінному художньому мисленню та вихованню студентів.

 20

Зі студентами 42 групи спеціальності «Початкова освіта» під керівництвом старшого викладача Тетяни Ніконенко було проведено педагогічний тренінг «Застосування інтерактивних технологій на уроках математики в початковій школі» («Мозковий штурм», «Синтез думок», «Спільний проект», «Пошук інформації» тощо). Метою цього заходу було ознайомити студентів з новими методами, прийомами й формами навчання та закріпити їх на практиці. Саме групова форма роботи, що набула популярності у вищій школі, сприяла особистісно орієнтованому навчанню.

21 22

Усі відкриті заходи, які проводилися в рамках Тижня початкової освіти, були сплановані викладачами так, щоб участь у них приносила приємне здивування та задоволення.

Тиждень завершився, а творчі викладачі кафедри початкової освіти, підсумовуючи роботу вже планують, чим здивувати у наступному році!


«Університетське Слово»
(за матеріалами кафедри початкової освіти)

Світлини з архіву кафедри 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print