Права людини як атрибут громадянського суспільства

Тема прав людини є невід’ємним складником у діяльності журналістів/ок. Особливої ваги вона набуває у викладацькій роботі. Упродовж 2019–2020 навчального року завдяки спеціальній партнерській програмі 26 викладачів і викладачок журналістики з різних закладів вищої освіти України опановували майстерність підготовки фахівців для медіадіяльності, заснованої на правах людини.

Підвищення кваліфікації і стажування в умовах спеціально сформованого експертного середовища було побудоване у форматі практикумів і семінарів, що дало можливість не тільки опановувати нові знання з тем, присвячених журналістській етиці, медіаправу, міжнародним та національним механізмам захисту прав людини, універсальному дизайну, але й сформувати нові навички викладання.

У рамках «Академії з прав людини для журналістів та журналісток» слухачі провели публічні заходи, присвячені основній темі Програми, розробили тексти лекцій з актуальних медіатем, здійснили науковий супровід студентських робіт другого Всеукраїнського конкурсу «Права людини в медіа: від розуміння до змін».

Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA, Програма розвитку ООН в Україні, Міністерство закордонних справ Данії, які виступили організаторами Програми, повсякчас сприяли навчанню в Академії. Для супроводу професійного стажування було створено спеціальну сторінку в мережі Фейсбук і сформовано ресурсний хаб Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка для студентів і викладачів «Права людини та медіадіяльність». Організатори дали можливість пройти також міжнародне стажування і взяти участь у Круглому столі «Формування та реалізації політики попередження і боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією в університеті: вимоги та рекомендації ПРООН».

Інформаційне та методичне забезпечення, спілкування з найкращими представниками правозахисних медіа, благодійних фондів, волонтерських центрів та громадських організацій дало можливість повноцінно зануритися у тематику медіадіяльності, побудованої на цінностях прав людини.

По закінченню Програми учасники отримали сертифікати про успішне професійне стажування в обсязі 210 годин і підвищення кваліфікації викладача журналістики в обсязі 210 годин, сертифікат про міжнародне стажування від німецького мовника, Програму ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми медіапростору», збірник конспектів лекцій «Права людини та мас-медіа в Україні», календар з правозахисними реальними історіями та неодмінний атрибут року 2020 – захисну маску.

Звісно, що локдаун відкоригував роботу Академії – завершити її ми змушені були в онлайн форматі, проте ці обмеження ще раз довели, що права людини – це те, що стосується кожного з нас, і ті принципи універсального дизайну і доступності, про які йшлося на заняттях, є необхідними у сучасному світі.

Текст і фото – Юлія Мельнікова, завідувачка кафедри соціальних комунікацій


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print