НАШ КАЛЕНДАР

ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ     1     Березень 2017 рік.

До тебе, люба річенько, ще вернеться весна…
(Леонід Глібов)

март15 березня – минає 190 років від дня народження Глібова Леоніда Івановича (1827-1893), письменника, поета, байкаря, громадського діяча, видавця.  Народився у с.Веселий Поділ, нині Семенівського  р-ну, Полтавщини, освіту здобув у Ніжинському ліцеї вищих наук, вчителював. Літературну творчість розпочав ще в гімназійний період. В 1863р. з-за  дружніх стосунків з одним із членів таємного товариства «Земля і воля» був позбавлений права вчителювання, потрапив під поліційний нагляд, тоді ж після виходу Валуєвського циркуляра було знищено весь наклад нововидрукованої збірки байок, ці обставини призвели до матеріальної скрути, підриву творчого потенціалу. У доробку митця понад сто байок, також публіцистика, поезія, твори для дітей, акровірші, загадки тощо, серед яких байки «Ведмідь-пасічник», «Лисиця-жалібниця», акровірші «Декому на здогад», «Що зашкварчить», він є автором слів всесвітньо відомої. пісні «Стоїть гора високая».

март210 березня –  230 років  тому народився Кармелюк Устим Якимович (1787-1835), ватажок селянського повстанського руху на Поділлі у 1831-1835рр. проти соціального і національного гніту, національний герой. Народився у с.Головчиці, нині с.Кармелюкове Жмеринського р-ну Вінничини, у родині кріпака. За спротив панській сваволі у 1812р. був поголений у солдати на 25 років, звідки через деякий час втік і в 1814р. очолив повстанський рух селян у рідному краї на Поділлі (нині це територія Літинського та Чечельницького р-нів Вінничини та Летичівського р-ну Хмельниччини) проти московської влади,  дворянства.  Упродовж 1817-1830рр. чотири рази потрапляв до лабет царських гнобителів, етапувався до Сибіру, попри таке кожного разу здійснював неймовірні втечі. В 1830-1835рр. повстанський рух охопив і суміжні землі Волині, Київщини, Бессарабії і нараховував до 20 тисяч селян, було здійснено понад 1000 нападів на панські маєтки, все добуте добро роздавалось нужденним. Загинув від кулі переслідувачів. Образ народного месника відображений у творах М.Старицького,  С.Васильченка і ін., у фольклорі, написані музичні  твори.

март314 березня – 120 років від дня народження Атаманюка Василя Івановича (1897-1937), поета, перекладача, літературознавця, політичного діяча. Народився містечку Яблунів, нині Косівського р-ну Івано-Франківщини, здобув правничу освіту у Львівському ун-ті, відбув ІСвітову війну у складі Легіону Січових Стрільців австрійської армії, по війні мешкав у Катеринославі, з 1922р.–  у Києві. У творчому доробку  митця збірки поезій «Чари кохання, «Галичина», «За Збручем грози» і ін., а також збірки оповідань. У січні 1933р. потрапив під жорна московського тоталітаризму, спершу 5 років ув’язнення у концтаборах ГУЛАГ-у – «Карлаг» та «Соловки», а звернення до Сталіна та Вишинського у травні 1937р. закінчилося розстрілом вже в листопаді в урочищі «Сандармох».

март416 березня – минає 120 років від народження Загороднього Ларіона Захаровича (1897-1923), військового діяча УНР, отамана Холодного Яру. Народився у с.Кошарка, нині с.Йосипівка Новомиргородського р-ну Кіровоградщини, закінчив церковно-приходську школу, відбув ІСвітову війну, демобілізований з-за отруєння газами, у чині прапорщика. Взяв участь у протистоянні московським червоно-більшовицьким бандформуванням: спершу зорганізував селянський загін,  далі перебував у лавах Степової дивізії Армії Української Народної Республіки, а з осені 1920р. учасник Холодноярського повстанського руху проти московської навали. В 1922р.очолив Холодноярську республіку, того ж року потрапив до лабет червоно-більшовицьких людоїдів, загинув під час повстання у Лук’янівській  в’язниці.

март517 березня  – 100 років тому постала Українська Центральна Рада (1917) – однопалатний парламент України, який керував  національним рухом у розбудові української державності. Згідно Указу Президента України №17/2016  2017 рік проголошено Роком Української революції 1917-1921 років.

 

 

март6– 170 років тому народився Вовк Хведір Кіндратович (1847-1918), антрополог, етнограф, літературознавець, музейник, археолог, видавець. Народився у с.Крячківка, нині Пирятинського р-ну Полтавщини, природничу освіту здобув у Київському ун-ті, увійшов до Київської Громади, де доклав зусиль до заснування недільних  українських шкіл, видання  літератури українською мовою, здійснював етнографічні дослідження. Із-за імперських переслідувань змушений був виїхати за кордон, став членом Історичного й Антропологічного товариства в Парижі., по поверненню в 1904-1905рр. здійснив наукову подорож по Галичині, Буковині та Угорщині. Вчений написав понад 600 наукових праць, серед них і «Задунайська Січ по місцевим згадкам і розповідям», «Українське рибальство у Добруджі» тощо. Працями «Антропологічні особливості українського народу» та «Етнографічні особливості українського народу» довів, що українці є окремим слов’янським народом.

март7– 120 років від дня народження Бабія Олеся Йосиповича (1897-1975),  письменника, доктора з літературознавства. Народився у с.Середня, нині Калуського р-ну Івано-Франківщини, відбув ІСвітову війну, далі перебував у лавах Української Галицької Армії Західно-Української Народної Республіки, по тому отримав вищу освіту у педінституті ім. М.Драгоманова у Празі, брав активну участь в Організації Українських Націоналістів, з 1944р. перебував на еміграції в Німеччині, далі – в США. Є автором поетичних збірок «Ненависть і любов», «Світ і людина», «За щастя оманою» і ін., а також повістей, драматичних творів, досліджень.

март822 березня – 100 років тому проголошено «Відозву Української Центральної Ради до українського народу» (1917), в якій, зокрема, зазначалося про наступне: «Народе Український! Впали вікові пута. Прийшла воля всьому пригніченому людові, всім поневоленим націям Росії. Настав час і Твоєї волі й пробудження до нового, вільного, творчого життя, після більш як двохсотлітнього сну… Перед Тобою шлях до нового життя. Сміливо ж, одностайно йди на той великий шлях в ім’я щастя свого і щастя будучих поколінь Матері України, могутньою рукою твори своє нове вільне життя». У Відозві наголошувалося, також як на першочерговому, на «…заведенні рідної мови по всіх школах, од нижчих до вищих по судах і всіх урядових інституціях. З таким же спокоєм, але рішуче, домагайся, Народе, того ж права для української мови від пастирів церкви, земств і всіх неурядових інституцій на Україні». Слід завважити, що зазначена непереступна мовна вагомість ставилася на першочерговий порядок денний навіть у тодішньому обширі суспільних уявлень – майже беззастережного панування оманливих, підступних соціалістичних та федералістичних московських ідей і московського «великороства-малороства» тощо. Але й через 100 років, коли Україна таки здобула незалежність і коли не хтось інший, а та ж таки Україна, попри попередження її ж генія  Івана Франка, – найбільш так жорстоко поплатилася за отой московський соціалізм-федералізм-комунізм, – тут  й досі, вже упродовж 25 років незалежності, блюзнірськи нехтуються святості Відозви, загин багатьох поколінь українців, урешті-решт… існування і розквіт України. 

март9 27 – березня – 200 років від дня народження Борисяка Никифора Дмитровича (1817-1882), геолога, вченого. Народився у с.Риги Лохвицького повіту на Полтавщині, закінчив Харківський ун-т, згодом – професор цього закладу, вивчав геологічні дисципліни в Петербурзі. У праці «Збірник матеріалів, що стосуються геології Південної Росії» обґрунтував думку про поширення  кам’яновугільних відкладень на захід, тобто створив ідею великого Донбасу. По його визначенню  пробурено було Перещепинську свердловину, яка і до тепер входить до складу найстарішого на Дніпропетровщині нафто-газового комплексу. Вчений опублікував близько 40 робіт з геології і ґрунтознавства, які  мають актуальність і в сучасних розробках.

март1029 березня – минає 140 років  від народження Доманицького Василя Миколайовича (1877-1910), літературознавця, письменника, історика, фольклориста, публіциста, громадсько-політичного діяча. Народився у с.Колодисте, нині Тальнівського р-ну Черкащини, освіту здобув у Київському ун-ті, вчителював, редагував часописи, став співзасновником Видавництва «Вік», а також громадської організації «Всеукраїнська учительська спілка (1905). За активну діяльність був висланий московським імперством  на північні загарбання – до Фінляндії. Після звільнення переїхав до Петербурга, де видав найповніше видання «Кобзаря». У 1908р. змушений був виїхати за кордон для лікування легенів, а вже через два роки помер у Франції, похований у рідному селі. Попри короткий вік вніс вагомий внесок  у духовні надбання українського народу, у доробку В.Доманицького дослідження творчості Т.Шевченка і М.Вовчок,  редагування «Історії Україна» М. Аркаса,  збирання і дослідження українського фольклору тощо.

март11 – минає 100 років з часу заснування Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка (1917). Під час наради військових Київського гарнізону, присутні з великим натхненням одностайно ухвалили  приступити до «…згуртування всіх вояків-українців до негайної організації національної армії, яко могутньої своєї мілітарної сили, без якої не можна й помислити про здобуття повної волі Україні».

 

март12– 150 років від дня народження Макушенка  Івана Семеновича (1867-1955), художника, педагога, громадського діяча. Народився в м. Лисянка на Черкащині, закінчив Петербурзьку академію мистецтв. Створив багато високохудожніх картин, які  демонструвалися на виставках в 14 країнах світу на всіх континентах, виховав плеяду талановитих майстрів

  

март13 30 березня – 105 років тому народився Огульчанський Олексій Якович (1912-1996), педагог, письменник, журналіст, краєзнавець. Народився у м. Луганську (х. Огульчанський), освіту здобув у Бердянському учительському ін-ті за фахом учителя історії, тут ґрунтовно захопився дослідницькою справою, і прищепив інтерес до неї багатьом юним бердянцям. Влітку 1940р. разом з гуртківцями  розкопав на узбережжі Азовського моря в районі бухти «Вітрів кут» унікальний палеонтологічний скарб – єдиний у світі скаменілий скелет південного слона (спершу знахідка була поцуплена німецькими окупантами, далі – московськими, тому південний скелет і знаходиться – на півночі, у С.-Петербурзі). У 1967 р. Я.Огульчанський став членом Спілки письменників УРСР, його пізнавально-пригодницькі повісті та оповідання були звернуті до юних читачів, це «Вітрів Кут», «Таємниця Сухої балки», «Як сплять дельфіни» та ін.

 У березні народилися:

  1 – Олекса Харків (1897-1939), маляр-монументаліст, співзасновник музеїв у м.Стрию,

  3 – Калашник Павло Іванович (1847-1909), гончар, вироби зберігаються у музеях міст Миргорода, Полтави, Харкова, Києва,

 14 – Коцак Олексій Федорович (1737-1800), письменник, педагог, церковний діяч, укладач мовної граматики,

 19 – Василенко Василь Трохимович (1897-1933), публіцист, критик, поет, дослідник творчості Лесі Українки, Ольги Кобилянської; розстріляний московським режимом.

 27 – Дроздов Степан Леонтійович (1867- 1933), музейник, засновник Білоцерківського археолого-етнографічного музею, поштово-телеграфного музею в Києві.

 – Судовщикова-Косач Олександра Євгенівна (1867-1927), письменниця, перекладачка, громадська  діячка, авторка оповідань з селянського життя, п’єс, творів для дітей.

Навесні 1932р., тобто 85 років тому, та 1947р., тобто 70 років тому на чорноземах Руси-України вже лютував голод – голодомор-геноцид, уготовлений москвинсько-більшовицькою диктатурою під орудою кремлівського каганату.  Попри нечувану засуху, в основі голодомору 1921-1923рр. також лежить вбивче розбійне московське крадійство.

О.Змієвський, В.Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/

 


Поділитися:

  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Blogger
  • Мой Мир
  • Одноклассники
  • Print
  • RSS
comments powered by HyperComments
Михайло Зубик, представник Нацради України з питань телебачення та радіомовлення в Тернопільській обл., Заслужений журналіст України
2013-03-12 15:06:06
Добрий вечір, дорогий друже Степане! У Тебе виходить не газета, а лялечка. Ще не все перечитав, але, поза всяким сумнівом, це – найкраща українська студентська (вишівська) газета!!!