Свято українського слова та національного духу

   У вівторок,11 грудня, бердянська делегація просвітян за сприяння міської влади взяла участь в урочистих заходах, що проходили в Запорізькому обласному українському музично-драматичному театрі ім. В. Г. Магара  з нагоди 150-річя заснування культурно-освітньої громадської організації «Просвіта».

У складі бердянської делегації: Володимир Пилипенко, Степан Герилів, Ольга  Войникова, Владілена Молчан, Ігор Зубрицький – представники української еліти, які допомагають міській владі, науковцям і освітянам, працівникам культури зміцнювати національно-патріотичне виховання бердянців, популяризувати українську мову, утверджувати українську національну ідею, дбати про розвиток національної культури, відроджувати історичну пам’ять, формувати національну свідомость та допомагати українській армії.

У грудні 2018 року виповнюється 150 років створення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. З моменту свого заснування у 1868 році у м. Львів товариство розпочало широкомасштабну просвітницьку діяльність, зокрема було започатковано видання книжок для народу та підготовку підручників.

Запорізька «Просвіта» з’явилася на теренах області на початку ХХ століття. Тоді програма товариства передбачала діяльність народного театру і кінотеатру, проведення народних свят, з’їздів і краєзнавчих походів, організацію книгозбірень, народних музеїв, публічних читалень, книгарень, друкарень.

Просвітян Запорізької області вітали та вручили нагороди і відзнаки:  народний депутат України і голова Запорізької осередку «Просвіта» Ігор Артюшенко, голова Запорізької облради Григорій Самардак, заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін та директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Владислав Мороко. Було урочисто зачитано вітання зі 150-річним ювілеєм Президента України Петра Порошенка і голови Верховної Ради України Андрії Парубія.

Після вітальної частини артисти академічного театру імені В. Г. Магара продемонстрували гостям виставу «Вість благая Кобзаря…».

«Просвіта – це знакова організація, з лав якої вийшли видатні вчені, письменники, на її базі створювались українські наукові школи. Саме її діяльність у складні часи дозволила зберігати та розвивати українську наукову думку. Завдяки просвітницькій діяльності багато в чому ми змогли вистояти як нація, проносячи через покоління українські культуру та цінності.

Активну участь у цьому русі брали й беруть бердянські просвітяни: Трохим і Костянтин Зіньківські, Іван і Петро Гончаренки, Василь Кравченко, Микола Холявко, Емілія Волоцька, Сидір Кіраль і Ганна Токмань, Іван Іванченко і Олена Нюкало, Ольга Харлан і Марія Греб, Леонід Подколзін, Микола Тюркеджи, Олександр Змієвський, Віталій Майборода і Наталя Єрмак, Галина Гусак і Віталій Козлов, Наталя Скиртач і Люмила Тесленко та багато інших подвижників національної справи, які жертовно працювали і працюють на українській ниві, проявляють справжній героїзм і самовідданість у національно-визвольній боротьбі, формують національну свідомість, виховують патріотизм, гартують український дух.

 1 3

4 0

 

«Університетське Слово»
(за матеріалами та світлинами Ігоря Зубрицького) 

 

 

 

 


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print