Такий цікавий педагогічний тиждень!

«Учитель готується до хорошого уроку все життя,.. щоб дати учням іскорку знань, вчителеві треба ввібрати ціле море світла» (В. Сухомлинський).

Саме під таким гаслом в період з 23 по 28 листопада пройшов Тиждень педагогіки, який підготували викладачі кафедри педагогіки ІППОМ спільно зі студентами – майбутніми вчителями початкової школи.. В рамках Тижня презентувалось: як навчають, чому навчають і чому навчили студентів, які обрали професію «першого вчителя», основними психологічними характеристиками якої можна назвати «розуміння» і «взаєморозуміння»  –  розуміння себе, розуміння інших, вміння допомогти дітям знайти порозуміння зі світом і власним «Я».

DSC04622 DSC04651 DSC04667 DSC04677

Гордість викликає не тільки те, що активну участь у всіх заходах взяли викладачі кафедри педагогіки, студенти факультету ІППОМ, але і інтерес, який проявили до заходів студенти інших спеціальностей.

День 1-й. «В дитинстві відкриваєш материк, котрий назветься потім — Батьківщина» (Л. Костенко).

Розпочали тиждень студенти другого і третього курсів заходом, який викликав жвавий інтерес у всього інституту, – фотоконкурсом студентських робіт «Рідний дім залишається в серці, як далеко від нього не йди» (керівники – доценти Ярощук Л. Г., Сидоренко Л. С.). 

DSC04655

В ці слова кожний учасник конкурсу вклав свій смисл. Хтось представив світлину сільської хати в степу, або горах, дім у місті; хтось – вишневий садок, річку у рідному селі, бузок біля хати, а хтось – маленьку сестричку, подругу дитинства, стареньку бабусю. На багатьох світлинах слова «рідний дім» пов’язувались із теплом матусиних рук, світлом її ласкавих очей, з суворим, але справедливим батьком. Відчувалось, з якою любов‘ю подивились учасники скрізь призму конкурсу на свій рідний дім, в якому їх люблять, чекають, завжди зрозуміють і пробачать. Та оселя, де ти виріс, завжди залишиться у серці, у спогадах. Якщо людина зростала в любові, дім для неї дійсно був рідним, то і сама, коли виросте, створить такий же дім для своїх дітей.

У конкурсі перемогу здобули студентки-другокурсниці Ольга Медведєва, Альона Іванісова та Ілона Савран, але, на нашу думку, всі світлини змушують задуматись про головне в житті (Батьківщина, Рідний дім, Родина, Мати,) і надихають творити прекрасне.

День 2-й. «Своєї мови рідної і свого рідного звичаю вірним серцем держітеся. Тоді з вас будуть люди як слід, тоді з вас буде громада шановна і вже на таку громаду ніхто своєї лапи не положить» (Пантелеймон Куліш).

Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них – світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі. 

Захід «Бабусині ляльки», підготовлений спільно з кафедрою початкової освіти (керівники – доценти Ярощук Л. Г., Степанюк К. І.), під час якого студентки виготовили старовинну ляльку-мотанку, надзвичайно зацікавив майбутніх вчителів. Виготовляючи цей сакральний предмет, дівчата вкладали у ляльку свою енергію, певні думки і побажання. Лялька-мотанка є символом жіночої мудрості, родинним оберегом, берегинею роду, ниточкою, яка зв'язувала увесь рід, тому, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу дуже важливим є те, що багатющий скарб звичаїв нашого народу, який ми отримали в спадок і мусимо зберегти, перша вчителька зможе передати дітям. Адже як і рідна мова, звичаї об'єднують людей в народ.

День 3-й. «Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою» (Михайло Грушевський).

Висловлення українського історика, громадського та політичного діяча хочеться доповнити: «історичну пам‘ять необхідно формувати». Тому саме в рамках Тижня педагогіки було заплановано і проведено відвідування музею історії міста для студентів 1 курсу спеціальності «Початкова освіта» (керівник –  доцента Л. С.Сидоренко). Для майбутніх вчителів була проведена оглядова екскурсія, присвячена історії Бердянська з часів заснування і до кінця IXX століття. Крім того студенти прослухали змістовну лекцію на тему «Народна освіта в Бердянську й Бердянському повіті кінця IXX початку XX століття», ознайомились з експонатами, зокрема, фотографіями чоловічої класичної гімназії та другої жіночої, чотирьохкласного училища. Із зацікавленістю студенти довідались про історію заснування Бердянської чоловічої класичної гімназії (нині – будівля головного корпусу Бердянського державного педагогічного університету), особливостями навчання в ній. Здивовано розглядали підручники, за якими навчалися гімназисти, їх зошити, письмові приналежності, свідоцтва про закінчення гімназії. Дізналися про видатних випускників гімназії: Володимира Хавкіна, Петра Шмідта, Миколу Рогова. Залишилася у пам’яті воскова фігура Володимира Хавкіна у віці гімназиста та його подвиг перед людством – створення вакцини проти чуми. Побачене та почуте спонукало студентів поставити собі питання: «А який слід на Землі залишу я?»

nWAg1VGdfDs EVUXJGF3A-w

День 4-й. «Без розуміння минулого не зрозумієш сучасного, і вже точно не будеш знати, що робити з майбутнім» (М. Перумов).

Попри глобалізаційні та інтеграційні впливи на розвиток національної системи освіти та виховання, кожна країна має формувати власний погляд щодо педагогічної стратегії виховання молодого покоління, спираючись на надбання класиків педагогічної думки. Саме з таким настроєм готували і 26 листопада провели ІІІ студентські педагогічні читання «Початкова освіта в персоналіях» в Інституті психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Цього року вони присвячувалися історії початкової освіти і відповідно, персоналіям, думки яких стали фундаментом сучасної початкової школи (Я. Коменський, Й. Песталоцці, М. Корф, В. Сухомлинський та ін.). Вибір теми відповідає часу, значна, вирішальна роль початкової школи обгрунтована сучасними науковцями і педагогами-практиками: «Міцний фундамент знань закладається в початковій школі», «Початкові класи – це основа основ», а академік О. Я. Савченко влучно сказала, що «Початкова школа – корінь всієї шкільної освіти». Тому сьогодні великі вимоги до вчителя початкової школи. 

Педагогічні читання виглядали академічно завдяки високому рівню підготовки наукових докладів та їх подання студентами 5-го курсу (Арішака Юлія, Василенко Оксана, Гаврішко Анастасія, Петля Юлія, Тарасюк Надія, Фофанова Юлія, Фойда Юлія, Шевченко Аліна; керівник – доцент О.В.Голуб).

День 5-й. «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом» (Л. Костенко).

Логічним завершенням Неділі педагогіки ми вважаємо проведення години спілкування «Добротою себе виміряй», на якій студенти 11-12 груп і доцент кафедри педагогіки Н. М. Щербакова міркували над тим, що таке добро, доброта, людяність, милосердя… У своїх роздумах вони прагнули вирішити питання: у чому проявляється доброта людини? Які вчинки свідчать про любов та милосердя? Чи потрібно сучасній людині бути доброю?

DSC04640  DSC04681 DSC04618 DSC04617

На заході студенти розповідали цікаві пізнавальні повідомлення про життя тих людей, вчинки яких є взірцем доброти та милосердя; слухали поетичні та музичні твори відповідної тематики, обговорювали життєві ситуації. Перегляд фрагменту фільму про Матір Терезу – фундаторку Ордена милосердя, яка присвятила життя служінню бідним і хворим, за що була визнана гідною Нобелівської премії світу, викликав хвилюючі емоції у всіх присутніх. 
Наприкінці студенти склали перелік добрих справ, які вони зможуть зробити найближчим часом, пам’ятаючи, що кожен народився для добра, для любові…

На нашу думку, ці майбутні вчителі з цікавістю і благоговінням дозволять учням висвітлювати свій світ і зможуть торкатися до внутрішнього світу беззахисної дитини з добротою, ласкою і ніжністю, адже вони прийняли ціннісну орієнтацію, сформульовану Далай Ламою: «Будьте добрішими, коли це можливо. А це можливо завжди».

Колектив кафедри педагогіки
Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print