Тільки разом ми зуміємо зробити міцнішою нашу Україну

Минулий та початок нового року знаменується інтенсивним зростанням громадської активності, охоплюючи майже всі важливі та уразливі сфери суспільного життя стосовно різних соціальних категорій українського населення. Особливо це стосується тих, які з’явилися не так давно через останні політичні події – ВПО (внутрішньо переміщені особи), учасники АТО та члени їх родин. У той же час, виниклі множинні насущні для цих людей проблеми примушують їх об'єднуватися у громадські організації для пошуку шляхів їх вирішення.

Переслідуючи професійні інтереси, які йдуть поруч із суспільними, нам, як науковцям і практичним психологам суттєво важливо глибоко проникатися ними, щоби психолого-соціальна допомога, яку ми надаємо цим соціальним категоріям, стала більш якісною та ефективною з урахуванням специфіки. Тому участь у заході «Мережування громадських організацій ВПО Запорізької області» (Запоріжжя, 20-21 січня 2017 р.) в рамках проекту «UCBI – Українська ініціатива зміцнення громадської довіри» за фінансуванням Агентства США з міжнародного розвитку – USAID, дала нагоду зреалізувати багато чого наміченого.

На з’їзд, який організували ЗОГО «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія» та ГО «Донбаська Ініціатива «Міст» зібралося близько 40 учасників – найбільш активних волонтерів та громадян зі статусом ВПО – представників численних громадських організацій. Громаду Бердянська представляли ГО – «Переселенці та громади разом» (Наталія Ярошенко), «Нова Надія» (Надія Волкова), «Азовський центр екологічної допомоги» (Марина Кідалова, Олена Коновалова). Наймолодший учасник з’їзду – «донька полка» – дев’ти місячна Кира, дитина Марини Чабан («Ресурсний центр «Добродар», Мелітопольський район), яка гідно та й із зацікавленістю слухала виступаючих, правда, наскільки це можливо в її віці, слідкувала за ходом подій, при цьому не забувала про години грудного годування (!).

Перший день з’їзду був насиченим виступами, які торкалися багатьох першочергових проблем життєдіяльності ВПО, прав і свобод як громадян України: права голосу, надання статусу ВПО, особливо дітям, які з’явилися вже поза зоною АТО; надання та оплата житла, оформлення у садки дітей та багато інших.

Дійсно, ситуація по відношенню до ВПО склалося непроста в Україні, особливо це стосується Запорізької області, зокрема, міста Бердянська. Саме на нашу область з урахуванням численності місцевого населення доводиться найбільше число ВПО. З одного боку в цьому не має нічого дивного. Бердянськ – це прифронтове місто, куди, в першу чергу, стікаються біженці. Як свідчить доповідь запрошеного на з’їзд директора Департаменту соціального захисту населення ЗОДА Ігоря Міщана, за офіційними даними тільки в Бердянську їх нараховують близько 20 тисяч на 116 249 місцевого населення (за даними на 2013 р.). Тому виникає чимало труднощів, й не тільки організаційного характеру.

DSC_0232

   Своїм баченням ситуації, що склалася по відношення до проблем ВПО, виходу з неї також поділилися віце-президент Запорізької торгово-промислової палати Андрій Куц та Радник Міністерства соціальної політики України з питань ВПО в Запорізькій області Анастасія Перепелиця. Тетяна Скляренко, спеціаліст проектів з надання гуманітарної допомоги Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ та Галина Корнієнко, координатор департаменту стратегії та адвокації Stabilization Support Services не тільки розповіли про можливості проектної діяльності для громад ВПО, але на практиці вчили реалізації цих проектів.

DSC_0261

   Г. Корниенко з учасниками заходу покроково провела тренінг проектування громадської діяльності: від визначення характеристик ситуацій – політичної, економічної, технологічної, соціальної до конкретних кінцевих показників, що повинні отримати. На тренінгу царила атмосфера групової взаємодії, де кожна з команд в умовах мозкового штурму окреслювала проблеми з кожної ситуації, а потім її вирішувала.  

обсуждение_0297

Плідна діяльність, рефлексія учасників, підсумки тренінгу дали змогу зрозуміти найважливіше: поки ми будемо розфарбовувати мешканців нашої країни на «правильних» та «неправильних», нам мало що вдасться. Для того, щоб вирішувати сумісні суспільні питання треба проявляти толерантність один до одного. Обов’язково прийде час, який нас розсудить, але ж навіщо чекати, як що ми живемо сьогодні… Разом ми зробимо міцнішою нашу країну, більш розвиненою.

Підбиваючи підсумки першого робочого дня, серед учасників з’їзду з’явилося пропозиція створення громадського об’єднання (ГО ВПО) для вирішення всіх окреслених на заході питань. Тому наступного дня така громадської спілка як «Запорізька мережа організацій ВПО» була створена, її метою стало об’єднання зусиль громадських організацій та активістів заради підтримки прав ВПО, посилення потенціалу приймаючих громад, розвитку громадянського суспільства, посилення спроможності громадських організацій в містах та районах Запорізької області.

DSC_0343 DSC_0377

До спілки увійшли 15 організацій та ініціативних груп ВПО, обрано Правління, Голова правління – Анастасія Перепелиця (ГО «Донбаська ініціатива «Міст»). До складу Правління від Бердянська увійшла Наталія Ярошенко (ГО «Переселенці та громади разом»). Розроблено та одноголосно прийнято Статут ГО.

Групповая_0310_

В свою чергу, ми, проглядаючи перспективи психолого-соціальної допомоги ВПО, зробили для себе висновок, що цю соціальну категорію населення треба якнайшвидше інтегрувати в нові умови життєдіяльності, поліпшити процеси соціальної адаптації ВПО через систему психологічних та соціальних заходів при дотриманні основної умови, без якої не можливо її втілити – це тільки спільно з корінним місцевим населенням. Уникаючи ізольованості, ми разом зможемо згладити всі шорсткості, допоможемо місцевому населенню проникнутися проблемами ВПО та їх спільним вирішенням. 

Два напружених робочих дні пролетіли, як одна мить, на згадку від якої лишилися приємні спогади, новостворена громадська організація, яка налаштована відстоювати всі права та свободи ВПО і, звичайно, спільне фото учасників з’їзду.

Марина Кідалова,
доцент кафедри психології БДПУ, 
практикующий психолог,
Олена Коновалова, 
магістр психології, 
практикующий психолог,
учасники форуму
На світлинах: цікаві моменти форуму
Світлини авторів


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print