Три звіти для Інституту Археології НАНУ

DSCN7651Четвертий рік на соціально-гуманітарному факультеті БДПУ працює навчальна археологічна лабораторія. Перш за все, її робота полягає в проведенні археологічних розвідок та розкопок, а також у підготовці наукових звітів і публікацій про проведену роботу. У зв’язку із напруженим становищем на сході країни, в минулому році було проведено всього п’ять археологічних розвідок в Бердянському та Приморському районах. Розкопки проводились у Національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія» та в с. Дмитрівка – курганний могильник №2701. Всього ми написали три звіти: «Охранные раскопки на участке "Усадьба (некрополь ю/з)" в 2014 г.», «Научно-спасательные раскопки возле с. Дмитровка Бердянского района Запорожской области в 2014 г.» та «Археологічна розвідка у Бердянському та Приморському районах Запорізької області в 2014 р.». Автори звітів – зав. навчальною археологічною лабораторією БДПУ Валентина Анатоліїна Папанова та аспірант кафедри історії України Арсеній Анатолійович Голик. Цього року співавторами стали Дімітров В. В. (м. Бердянськ), Каіра Ф. В. (м. Бердянськ), Камаєв О. О. (м. Бердянськ), Ляшко С. М. (м. Київ) та Тощев Г. М. (м. Запоріжжя). Велика вдячність нашим студентам – Аліні Гречишкіній та Варварі Красозовій за допомогу з малюнками та кресленнями. Вартість друку одного примірника становить від 200 грн. На жаль, у зв’язку зі скрутним становищем у державі, цього року друк звітів відбувся за власні кошти авторів.

Щорічні наукові звіти (на правах рукопису) подаються до Інституту Археології НАНУ та зберігаються у науковому архіві. Обсяг таких звітів сягає в середньому від 30 до 180 сторінок, а інколи більше. Він включає в себе, перш за все, текстову частину, креслення, малюнки, фотографії об’єктів та знахідок а також DVD-диск з усією вищезгаданою документацією в електронному вигляді. Варто зазначити, що обробка фотоматеріалу займає дуже багато часу та терпіння, це кропітка і ювелірна робота. До звіту додаються й польові щоденники, які пишуться під час розкопок. В них фіксується все до найменшої дрібниці: культурний шар, знахідки, всі уявні розміри і, навіть, кротовини. Зазвичай обробка зібраної інформації забирає багато часу (3-4 місяці).

Поїздка до столиці – задоволення не з дешевих. Але відзвітуватись маємо обов’язково. 25 березня я вирушив зі звітами до Києва. Віз не тільки звіти, а й папки з документами для отримання відкритих листів від Польового комітету ІА та дозволів від Державної служби охорони культурної спадщини України. Саме вони надають право на проведення археологічних розвідок і розкопок.

IMG_7734 IMG_7737

Мого приїзду вже чекали у Польовому комітеті АІ. З одинадцятої ранку та до чотирнадцятої години дня довелося обійти 5 кабінетів, де в кожному рецензенти прискіпливо перевіряли правильність, точність і відповідність поданої їм на розгляд інформації (акти передачі знахідок, креслення, фото, щоденники тощо). Цього разу, до нас майже не було зауважень. Лише декілька порад «на майбутнє». Можна сказати, що наші звіти прийняли на оцінку «9+» за десятибальною шкалою.

Арсеній Голик,
аспірант кафедри історії України БДПУ
Світлини з архіву лабораторії


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print