Вчителі-реабілітологи проти кору

Оскільки в Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі, викладачі кафедри основ здоров’я, фізичної реабілітації та екології провели круглий стіл з майбутніми вчителями біології, основ здоров’я,  вчителями-реабілітологами.

Кір – інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Характеризується вираженою інтоксикацією, гарячкою, запальними явищами з боку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних білих плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі. Це одне з найбільш заразних вірусних захворювань, його індекс контагіозності наближався до 100 %. На кір хворіють як діти, так і дорослі. Найбільш вразливими до кору є діти, тому раніше відносили хворобу до так званих дитячих інфекційних хвороб.

Вхідними воротами для вірусу кору є епітелій носоглотки або кон’юнктив. Через 2–3 дні після інвазії і реплікації вірусу в епітелію і регіонарних лімфатичних вузлах відбувається первинна вірусемія з подальшим поширенням інфекції. Існує і друга хвиля вірусемії, що відбувається через 5–7 днів після первинного інфікування. Вірус кору розмножується також у шкірі, нирках і сечовому міхурі.

Етапи класичної корової інфекції можна розділити на наступні клінічні періоди:

 1. Інкубаційний період (триває 8-17 днів, в середньому 11-13).
 2. Продромальний період (початок захворювання гострий. Визначається появою гарячки, конюнктивіту, нежиті, кашлю. На початку перебігу нагадує звичайну ГРВІ. Одночасна наявність у хворого кашлю, нежиті та кон’юнктивіту становить діагностичну тріаду симптомів – «Тріаду Стімсона». Гарячка іноді може бути дуже високою, до 40°С і більше. Продромальний період зазвичай триває 2–3 дні. Патогномонічним симптомому продромальному періоді вважається поява енантеми, відомої як плями Копліка. Плями Копліка являють собою білувато-сіруваті елементи діаметром від 1 до 3 мм, що оточені гіперемованою каймою та розташовані на слизовій оболонці рота навпроти корінних зубів, Їх описують як «крупинки солі на червоному тлі», «манка». Ці плями з’являються за 48 годин до появи типової корової екзантеми.
 3. Період висипання (новий підйом температури до 39—40°С, стан хворого значно погіршується, тому що наростає інтоксикація. Період висипань характеризується посиленням нежитю, кашлю, появою осиплості голосу, відзначають світлобоязнь, сльозотечу. Помірно виражені тахікардіяй артеріальна гіпотензія; відзначають млявість, сонливість, відмову від їжі, у тяжких випадках марення і галюцинації. Іноді спостерігається ураження шлунково-кишкового тракту: зниження апетиту, нудота і блювання, діарея.

Етапність висипань:

 • в 1-й день елементи висипу з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім того ж дня виникають на обличчі та шиї, верхній частини грудної клітки;
 • на 2-й день висип з’являється на тулубі, руках і стегнах;
 • на 3-й день висип захоплює гомілки та стопи, а на обличчі починає бліднути.

Елементи висипу схильні до злиття. Масштаби і ступінь злиття висипу корелює з тяжкістю захворювання. Висип зазвичай не поширюється на долоні та підошви.

Характерна пігментація на шкірі у періоді зворотного розвитку при зазначеній інфекції.

Низхідна послідовність висипань характерна для кору і служить важливою диференційно-діагностичною ознакою. У дорослих висип буває рясніший, ніж у дітей. Клінічне покращення, як правило, настає протягом 48 годин після появи висипу на шкірі. До 5-го дня від початку висипання всі елементи висипу або зникають, або заміщуються пігментацією, а потім настає висівкоподібне лущення. Пігментація зберігається 1–1,5 тижні.

 1. Період відновлення. У період відновлення відбувається виражена астенія(підвищена стомлюваність і виснаження, порушенням сну, неспроможністю до тривалого розумового і фізичного напруження, дратівливістю, слабкістю, афективною лабільністю тощо. Кашель може зберігатися протягом одного-двох тижнів після зникнення висипань. Оскільки ця інфекція може спричинити короткочасну імуносупресію, у хворих можуть активізуватися латентні інфекції, зокрема, туберкульоз.

Слід відмітити, що навіть у імунокомпетентних осіб віком за 20 років перебіг кору переважно більш тяжкий, ніж у дітей.

Профілактика:

 1. Проведення вакцинації.
 2. Своєчасне виявлення та ізоляція хворих. (Ізоляція хворих необхідна з початку продромального періоду аж до 4-ї доби після появи висипань. Контактним особам встановлюють карантинз 9-го дня по 21-й день від початку контакту);
 3. Дезінфекціюпроводять в осередку як під час активності його, так і кінцеву.

Для активної імунопрофілактики кору застосовують живу вакцину. Її прищеплюють дітям, що не хворіли на кір, з 12–15-місячного віку. Ревакцинацію проводять в 6 років. Імунізація не менше 95 % дітей у популяції забезпечує захисний ефект.

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5 – 6 років. Збудник кору легко передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом при чханні, кашлі або розмові. Вірус кору може виживати (тобто бути здатним заразити інших) в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 нещеплених людей, що контактують із хворим, будуть інфіковані!

Кір загрожує всім нещепленим дорослим і дітям. На сьогодні в Україні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не мають щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, менших від 1 року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Хвороба особливо небезпечна для дітей до 5 років.

Майбутні реабілітологи провели цикл бесід щодо профілактики кору зі здобувачами середніх закладів освіти міста та району.

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН:

 • перевірити свою карту щеплень: дві дози вакцини КПК захищають від кору упродовж усього життя, а у разі хвороби – значно зменшують ризик тяжких ускладнень;
 • якщо ви не пам’ятаєте, коли і які щеплення були зроблені вам чи вашій дитині і не збереглися медичні дані про щеплення, зверніться до свого лікаря – терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи (на виявлення IgG до вірусу або інші) – це швидкий та простий спосіб з’ясувати чи маєте ви імунітет, щоб захиститися від захворювання.
 • якщо ви чи ваша дитина пропустили обидві або тільки  другу дозу вакцини КПК за Календарем щеплень, якнайшвидше зверніться до медичного закладу, щоб отримати щеплення. Вакцини КПК є доступними для усіх дітей і підлітків до 18 років, а також для дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових та інших.

 

Світлана Хатунцева,
завідувач кафедри основ здоров’я, фізичної реабілітації та екології факультету фізичного виховання БДПУ
кандидат педагогічних наук
Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

 • Facebook
 • Twitter
 • LiveJournal
 • Print