Вшанували найбільш цитованого математика світу

(до 107-ї річниці світлої пам’яті Г. Ф. Вороного)

 

Шкільні роки вченого-математика Георгія Феодосійовича Вороного (з 1-го по 5-ий клас) пройшли у Бердянську. На той час чоловічу гімназію, де навчався майбутній світоч математичної науки, очолював його батько – Феодосій Якович Вороний – магістр російської філології, який працював професором у Ніжинському ліцеї, а згодом очолював гімназії у Кишиневі, Бердянську, Прилуках. Ф. Я. Вороний, педагог за покликанням, ще в роки студентства у Київському університеті став ініціатором створення безкоштовних недільних шкіл для робітничої молоді. Просвітницькі ідеї Феодосій Якович втілював у життя і в рідному селі Журавці (нині – Черкаська область): власним коштом побудував школу, де вчилися селянські діти. А син Георгія Вороного Юрій – відомий хірург, який першим у світі в 1933 році здійснив операцію з пересадки нирки.

Після закінчення Прилуцької гімназії Г. Вороний вступив до Санкт-Петербурзького університету. У 1894 році захистив магістерську дисертацію на тему «Про цілі алгебраїчні числа, що залежать від коренів незвідного рівняння третього степеня». У тому ж році був вибраний професором Варшавського університету, де вивчав ланцюгові дроби. У 1897 році захистив докторську дисертацію на тему «Про одне узагальнення алгоритму безперервних дробів», удостоєну премії імені В. Буняковського. У Варшаві у Вороного навчався майбутній відомий польський математик Вацлав Серпінський.

Ф1 Ф2 Ф3

Георгій Вороний за своє коротке життя встиг започаткувати кілька нових наукових напрямів: аналітичну теорію чисел, алгебраїчну теорію чисел, геометрію чисел. Наукові праці Г. Вороного були визнані геніальними ще його сучасниками.

27 листопада, з нагоди 107-ої річниці світлої пам’яті видатного вченого, за ініціативою кафедри математики  на факультеті фізико-математичної і технологічної освіти пройшли математичні читання, присвячені життю й творчості Г. Ф. Вороного. Гарно ілюстровані, інформаційноємні доповіді підготували студенти 2 курсу, члени гуртка «Математичне краєзнавство» Н. Мягченко, В. Мінакова, О. Якубенко. Слухачам було цікаво дізнатися, що математичні об’єкти – діаграми Вороного – нині широко застосовують у науці, техніці, виробництві: в комп’ютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем, мікробіології, радіаційній фізиці, фізичній хімії, астрономії, астрофізиці, кристалографії, медицині, археології, антропології, картографії тощо. Алгоритми побудови діаграм Вороного включені до бібліотек відомих математичних та прикладних комп’ютерних пакетів. Під час виступу було продемонстровано побудову діаграми Вороного у системі комп’ютерної математики MATLAB та графічному редакторі алгоритмів Grasshopper.

Діаграми Вороного використовуються фахівцями багатьох галузей знань практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Японії, Австралії, Гонконгу, Новій Зеландії тощо. З 2004 р. в Токіо (Японія) започатковані щорічні VD-конференції (Міжнародні конференції з діаграм Вороного). У Кореї існує спеціальний дослідницький центр, який має назву «Діаграми Вороного». У Ратджерському університеті (США) працює літня школа з діаграм Вороного, у якій діти вивчають розширено застосування діаграм Вороного. А в Англії вивчення діаграм Вороного передбачено шкільними навчальними програмами на доступному для дітей рівні.

Г. Вороний – один з найбільш цитованих математиків світу. Сайт в Інтернеті «Voronoi diagrams» нараховує понад 100 000 веб-сторінок. У 2008 році Національний банк України видав пам’ятну монету «Георгій Вороний» в серії «Видатні особистості України».

Ганна Коваленко,
старший викладач кафедри математики БДПУ
Світлини з архіву кафедри


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print