ВСІ ГЛИБИНИ Й ШИРОТИ ВИХОВНОЇ РОБОТИ

Впродовж багатьох минулих років у нашому університеті сформована чітка система виховної роботи, орієнтована на підготовку фахівців, здатних забезпечити розвиток, збагачення, збереження національної культури та природного середовища. Лише сухий перелік різноманітних програм, які минулого року результативно виконувались, говорить сам за себе: державні програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 року; з утвердження гендерної рівності в українському суспільстві до 2012 року; протидії торгівлі людьми на період до 2012 року; підтримки сім’ї на період до 2012 року; подолання та запобігання бідності на період до 2015 року; цільову програму інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2008–2012 роки, міжгалузеву програму «Пізнай свою країну» на 2007-2012 роки; обласну програму розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на 2007-2012 роки; програми розвитку козацтва в Запорізькій області на 2007-2012 роки; з реалізації державної політики у сфері міжнаціональних відносин та розвитку культур національних меншин на період до 2012 року…

Зусилля студентів, органів студентського самоврядування, заступників директорів та деканів з виховної роботи, кураторів були багатими на пошук нових педагогічних технологій, визнання пріоритету самовиховання студентів, індивідуальної діяльності, орієнтованої на розвиток власного потенціалу. Реалізація завдань виховної роботи передбачала пріоритетні напрями національно-патріотичного, морально-правового, художньо-естетичного, трудового, фізичного, екологічного виховання і здійснювалася за такими аспектами: організаційно-методологічне забезпечення; культурно-просвітницька робота та організація студентського дозвілля; національне виховання; соціально-виховна робота… Одним з основних напрямків виховної роботи в університеті є формування національної свідомості, патріотизму, толерантності студентської молоді. На підтримку Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти» уже третій рік під керівництвом директора Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ, доктора філологічних наук, професора Ольги Харлан проводиться культурно-просвітницький захід під гаслом «Одягай вишиванку, говори українською, співай українські пісні!». Хто одягнув вишиванку в цей день, отримав синьо-жовтий браслет – символ національної культури. Цікавими в минулому році були: наукові читання “Т. Шевченко – знакова постать в українській мовній культурі”; зустріч з представниками Бердянської релігійної іудейської общини, присвячена Жертвам Голокосту; конкурс патріотичної постановки, присвячений 68-ій річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні, мітинг біля пам’ятника викладачам і студентам, які загинули в 1941-1945 рр.; зустріч студентів з ветераном-викладачем університету Юрієм Юхном та ветераном ВВВ Віктором Приймою; участь у міських заходах присвячених Дню Державного Прапора України та 21-й річниці незалежності України та в заходах, приурочених 68-ій річниці визволення міста від німецько-фашистських загарбників та 185-ої річниці від дня його заснування; участь у торгово-промисловій виставці, фотовиставці, мітингу «Зірка пам’яті» тощо.

Важливою ланкою в розвитку демократичних засад у вузі, виявленні потенційних лідерів, формуванні майбутньої еліти нації є й студентське самоврядування. Головою студентської ради 22 жовтня 2012 року обрано студентку 4 курсу факультету фізичного виховання Вікторію Каліберду. До складу вченої ради університету та конференції трудового колективу входить 10% студентів. Рада студентського самоврядування університету спільно з адміністрацією та профкомом бере участь у розподілі місць для поселення в гуртожиток №2, представники органів студентського самоврядування є членами стипендіальних комісій та комісії з поселення в гуртожитки. Діяльність органів студентського самоврядування спрямовується на вдосконалення навчально-виховного процесу в університеті, сприяння науковій і творчій діяльності студентів.

Органи студентського самоврядування активно співпрацюють з профспілковими органами щодо правового й соціального захисту студентів, проведення розважально-виховних заходів для студентів тощо. Студентська рада співпрацює з молодіжною організацією «Молодість не байдужа». У соціальній мережі створена офіційна сторінка.

29 вересня студентська рада БДПУ разом з відділом сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської Ради за підтримки українського благодійного фонду «Сподівання» провели акцію з пропаганди здорового способу життя «Я здоровий, я щасливий». Варто зазначити, що студентське самоврядування ще потребує подальшого розвитку й збагачення новітніми демократичними ідеями. Безумовно, розвиток студентського самоврядування надасть можливість прискорити й інтеграцію української вищої школи в європейське співтовариство.

У БДПУ належна увага приділяється фізкультурно-оздоровчій роботі серед студентської молоді. Для цього створені необхідні умови та розроблені заходи фізкультурно-оздоровчої спрямованості згідно з основними напрямками комплексної програми «Фізичне виховання – здоров’я нації»: щорічні весняні й осінні легкоатлетичні кроси, легкоатлетичні пробіги; спартакіади серед студентів університету; секції з різних видів спорту, групи здоров’я для студентів, викладачів і співробітників університету; туристичні походи серед студентів І-ІІ курсів, а також туристичні зльоти студентів університету; щорічні спортивні свята; масові змагання й турніри з різних видів спорту. Тільки в 2012 році проведено понад 15 спортивно-масових заходів, у яких узяли участь більше 3000 студентів; 132 студенти займалися в спортивних та оздоровчих секціях (баскетбол, волейбол, футбол, важка атлетика та пауерліфтинг, спортивна гімнастика та акробатика, плавання).

У межах міжгалузевої програми «Оздоровлення студентів» 170 студентів університету у 2011 – 2012 навчальному році оздоровилися в санаторії-профілакторії Національно-технічного університету «КПІ».

З метою популяризації шлюбу, формування сімейних цінностей, здорового способу життя та збереження репродуктивного здоров’я проведений святковий захід «Міс Університет» ( 06.03.2012), під час якого були нагороджені подарунками студентські родини та діти, що народились у 2011 році.

У рамках тижня боротьби з наркоманією (12-16.10.2011) в університеті була запропоновано перегляд вистави Київського виїзного театру «Я не хочу умирать».

Упродовж тижня, присвяченого боротьбі зі СНІДОМ(26.11.12- 04.12.12), кафедра соціальної педагогіки проводила тренінги з профілактики СНІДу питування «Що я я знаю про СНІД», відеолекторій «Молодь і ВІЛ»,соціальну рекламу «Не дай СНІДУ шанс», конкурс соціального проекту «СНІД позбавляє майбутнього», вуличну соціальну акцію «Червона стрічка».

Належна увага в університеті приділяється вихованню в студентів високої культури та естетичних смаків. На високому художньому рівні в університеті відзначені основні державні свята (День Соборності України, День захисника Вітчизни, Міжнародний жіночій день, Шевченківські свята, День Перемоги, День Європи, Міжнародний день студента, День учителя тощо). Проводились і традиційні університетські свята й заходи (Посвята в першокурсники, Дебют першокурсника, “Міс Університет”, День студента, новорічні свята, Кубок університету з КВК, День гумору, дні відкритих дверей, випускні вечори, конкурс патріотичних постановок і багато інших). Уперше визначались досягнення університету в святковому заході «Подія року».

Святкування Масляної; конкурс «Студент року», де найкращі студенти в номінаціях отримали грамоти, подарунки й призові статуетки, а студент 7 курсу Інституту фізико-математичної та технологічної освіти Галиця Артур став переможцем в обласному конкурсі «Студент року – 2012 у номінації «Студент – суспільний діяч року»; ІІІ Благодійний осінній бал; участь студентів наших народному фольклорному колективі «Хуртовина», оркестрі народних інструментів, народному ансамблі «Барвисті музики», фольклорному ансамблі «Золотий гомін», народному ансамблі естрадного танцю «МарЛен», народному ансамблі народного танцю «Калина»; «Клубі майстрів поетичного слова», літературно-мистецькому об’єднанні «Вітрила», театральній студії при кафедрі української та зарубіжної літератури, театральному гурті, «Сальвадор» при Інституті психолого-педагогічної освіти та мистецтв, Клубі Веселих і Кмітливих, активна участь студентів в урочистостях з нагоди ювілею університету – це далеко не повний перелік усього, де проявляють студенти свою активність.

Студенти університету отримують стипендії Верховної Ради (Ганна Терещенко), Кабінету Міністрів України (Павло Лопарєв), Президента України (Кристина Алієва), голови Запорізької обласної ради, Запорізької обласної державної адміністрації (Станіслав Захаревич, Ольга Заблодська).

Ректорат, керівники Інститутів та факультетів приділяють значну увагу студентам-сиротам, інвалідам і студентським сім'ям. Ці категорії студентів у першу чергу забезпечуються гуртожитком, отримують затверджені законом пільги з боку університету. Виховна робота в університеті охоплює всі напрямки Концепції національного виховання студентства та спрямована на виконання основного завдання, яке стоїть перед сучасною вищою школою, – формування всебічно розвиненої, духовно й морально зрілої особистості, готової відповісти на потреби сучасного життя.

Анетта Омельченко,

провідний фахівець з виховної роботи БДПУ, кандидат педагогічних наук


Поділитися:

  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Print